Samorządy za poprawą sytuacji Polaków i zgadzają się partycypować w kosztach, ale...

  • Piotr Toborek
  • 25-01-2016
  • drukuj
• Rząd podkreśla korzyści, jakie odniosą samorządy po wprowadzeniu niektórych projektowanych zmian.
• Samorządy nie są przeciwko zmianom, które mają poprawić sytuację finansową Polaków. Samorządy są za i zgadzają się partycypować w kosztach. Ale chcą wyliczeń.
• Jest pilna potrzeba kalkulacji obciążeń, jakie spadną na JST.

Samorządy za poprawą sytuacji Polaków i zgadzają się partycypować w kosztach, ale...
Wzrost liczby emerytów odbije się na finansach samorządów (fot.: gieraltowice.pl)

Trwa dyskusja nad skutkami, jakie poniosą jednostki samorządu terytorialnego po wprowadzeniu przez rząd projektu podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że to tylko jedna z proponowanych zmian, które odbiją się na finansach JST: – Tu akurat mamy policzone, jakie będą skutki podniesienia tej kwoty. Samorządy stracą około 1,8 mld złotych – mówi Ludwik Węgrzyn, przewodniczący Związku Powiatów Polskich.

Zdaniem Węgrzyna to jednak nie jedyna ustawa, której wprowadzenie dotknie samorządy. – Nikt jakoś nie wspomina o projekcie zmiany wieku emerytalnego – zauważa.

Według oceny analityków po wprowadzeniu tej ustawy ok. 120 tysięcy ludzi przejdzie na emeryturę, tę lukę zapełnią młodzi ludzi wchodzący na rynek pracy, ale jedynie ilościowo, a nie pod względem płaconych podatków.

– Podatki PIT, z których korzystają samorządy, znacznie się obniżą, bo młodzi pracownicy zarabiać będą dużo, dużo mniej niż ci doświadczeni, którzy wybiorą emerytury. Tym samym spadną wpływy z podatku PIT – analizuje Węgrzyn.

Jak kalkuluje Węgrzyn, luka może być poważna, samorządy partycypują w podatku PIT w 49 procentach. Podkreśla przy tym, że samorządy nie są w stanie ocenić dziś wysokości tej luki: – My nie mamy takich instrumentów, żeby ocenić koszty, jakie mogą pociągnąć za sobą takie zmiany, jak ta albo program 500+.

Także Andrzej Porawski, dyrektor w biurze Związku Miast Polskich, zauważa, że samorządy nie są w stanie same obliczyć, jakie konsekwencje pociągnie za sobą wprowadzenie przez rząd kilku proponowanych nowelizacji:

– My nie mamy takich szczegółowych danych, posiada je rząd, a konkretniej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej, dlatego poinformowaliśmy ministerstwo, że dobrze byłoby, aby zostało to policzone i przedstawione samorządom.

Problem jest istotny, bo obie strony – rządowa i samorządowa – skrajnie odmiennie oceniają skutki wprowadzenia niektórych zmian. Przykładem jest program 500+. Strona rządowa mówi, że samorządy sporo skorzystają na jego wprowadzeniu, bo podniesie się poziom zamożności obywateli, co zmniejszy liczbę osób pobierających świadczenia z tytułu pomocy społecznej.

Tymczasem samorządowcy podkreślają, że ich zyski wcale tak oczywiste nie są: – Przede wszystkim nie są skalkulowane – mówi Porawski. – To są ogólne założenia, a nie konkrety.

– Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli te pieniądze pobudzą koniunkturę rynkową, to wrócą do budżetu państwa w postaci podatku VAT i akcyzy, a nie do kas samorządowych – podkreśla Węgrzyn. – Pytanie, czy i jak rząd się tymi pieniędzmi z samorządami podzieli.

Co istotne, przedstawiciele samorządowych korporacji podkreślają zgodnie, że nie są przeciwko zmianom, które mają poprawić sytuację finansową Polaków:

– Samorządy są za i zgadzają się partycypować w kosztach tych zmian, ale musimy po pierwsze wiedzieć, jakie te koszty będą, a po drugie trzeba pamiętać, że nasze możliwości są ograniczone – dodaje przewodniczący ZPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Likwidacja 2/3 małych gmin i miastuneczek, każda z dobrze opłaconym sołtysem i burmistrzem, może przynieść ogromne korzyści szczególnie mieszkańcom. Realizacja pełnej restrukturyzacji gmin, likwidacja powiatów to powinien byc główny cel nowych zmian.

reorganizacja 2016, 2016-01-26 13:46:56 odpowiedz

Chcę zobaczyć pełną i przejrzystą metodykę tych wszystkich wyliczeń. Inaczej to gołosłowne twierdzenia. A ja wyliczyłem, że likwidacja powiatów zrównoważy ubytek w PIT, likwidacja części stanowisk urzędniczych w JST pozwoli również wprowadzić byłych urzędników na realny rynek pracy w przemyśl...e i usługach, co również zrównoważy ubytek z tytułu wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dla realizacji tych celów musi być obniżana liczba tzw. "usług urzędniczych" czyli niepotrzebnych nakazów w stosunku obywatela i przedsiębiorcy. Samorządy wydaja 200 mld zł- czyli jest gdzie zaoszczędzić i przeprowadzić efektywne zmiany. rozwiń

audyt, 2016-01-25 11:32:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU