PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy zacisną pasa?

  • wer    15 lutego 2012 - 19:31
Samorządy zacisną pasa?

Głównym celem przedstawionych przez Ministerstwo Finansów zmian w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o finansach publicznych jest wprowadzenie mechanizmów ograniczających deficyt gmin, powiatów i województw.
Projekt publikuje i komentuje na swoich stronach Związek Powiatów Polskich. Jak informuje ZPP zgodnie z tym co proponuje ministerstwo samorzady już w tym roku musiałby zacząć mocno oszczędzać.

W momencie gdy planowany na 2012 r., według stanu na 30 września 2012 rok, wynik jednostek sektora finansów publicznych przekroczy limit 10 mld zł, jednostki samorządu terytorialnego, związki i samorządowe osoby prawne są zobowiązane ograniczyć proporcjonalnie planowany na rok 2012 deficyt w terminie do 15 grudnia 2012 r., zgodnie ze wskaźnikami ogłoszonymi przez Ministra Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej w terminie do dnia 15 października 2012 r - czytamy na stronie ZPP.

Czytaj też: Odchudzanie deficytu

Jak zuważa w swoim felietonie Marek Wójcik, dyrektor biura ZPP, według propozycji resortu limit deficytu sektora samorządowego miałby wynosić 9 mld zł w roku 2013, 8 mld zł w roku 2014 , a kolejnych latach już tylko 0,4 proc PKB.

W praktyce oznacza to, że np. w latach 2015 - 2017, czyli w okresie największego zapotrzebowania na wkład własny do projektów współfinansowanych z środków unijnych, limit deficytu sektora samorządowego wynosiłby tylko 6 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.