PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy znów dostaną po kieszeni

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 kwietnia 2011 - 06:25
Samorządy znów dostaną po kieszeni

Samorządy protestują przeciwko obowiązkowi zatrudniania dodatkowych osób do pracy z rodzinami wymagającymi pomocy, bo nie otrzymają na to wystarczających pieniędzy z budżetu.
W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Niektórym rozwiązaniom zawartym w rządowym projekcie sprzeciwiają się Związek Miast Polskich oraz Związek Powiatów Polskich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Asystent dla rodziny

Ich zastrzeżenie budzi konieczność zatrudniania przez gminy asystentów rodziny zajmujących się rodzinami niewydolnymi wychowawczo, którzy nie będą mogli łączyć tego stanowiska z byciem pracownikiem socjalnym.

Powiaty z kolei będą miały obowiązek zatrudniać tzw. koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Ich zadaniem będzie wspieranie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Czytaj też: Asystenci rodziny dostaną dopłaty

Samorządowcy uznają, że rząd nie doszacował kosztu wprowadzenia nowych rozwiązań.

Zdaniem Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich propozycje te oznaczają konieczność tworzenia nowej struktury administracyjnej na szczeblu gminy i powiatu. Będzie to powodować problemy zwłaszcza dla małych gmin. Zatrudnienie 50 tys. asystentów rodzinnych oraz kilku tysięcy koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej będzie kosztować 2-3 mld zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.