PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy zwrócą koszty świadkom w sprawach prowadzonych przez straż miejską

 • MN    23 lutego 2017 - 10:27
Samorządy zwrócą koszty świadkom w sprawach prowadzonych przez straż miejską
Będą kolejne wydatki dla samorządów w związku ze strażą miejską? (fot. youtube.com)

• W sprawach wykroczeń prowadzonych przez straże miejskie, zwrot kosztów dla świadków czy biegłych będzie pokrywany z budżetów samorządów.

• Zmiana ma wynikać z nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który opracowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, do tej pory zgodnie zgodnie z art. 117 par. 1 k.p.w., wszelkie wydatki w toku postępowań wykroczeniowych ponosi Skarb Państwa.

Zwroty kosztów w sprawach o wykroczenia wiążą się np. z kosztami podróży świadka i noclegu, utraconego przez niego dochodu czy honorariami dla biegłego lub tłumacza. Zdaniem resortu sprawiedliwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można jednoznacznie wskazać podmiotu właściwego do zwrotu kosztów powstałych w toku postępowań prowadzonych przez straże miejskie.

Czytaj też: Kodeks urbanistyczno-budowlany w lipcu w Sejmie

Resort proponuje, aby w sprawach prowadzonych policję, tego typu koszty były pokrywane z budżetu państwa. Z kolei w sprawach prowadzonych przez straże miejskie, wydatki te będą ponoszone przez gminy. Obwiniony w przypadku skazania będzie zobligowany do zwrotu kosztów albo na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • SM, 2017-02-26 17:23:53

  Jeżeli tak to grzywny nakładane przez sądy za sprawy skierowane przez straże gminne powinny być dochodami gmin, a nie skarbu państwa.
 • Siwek, 2017-02-26 14:20:15

  Jeśli obarczy się kosztami samorządy to np. kary nakładane na świadków za niestawienie się do przesłuchania też powinny zostać w kasie gminnej.
 • MSWiA , 2017-02-23 13:16:21

  Włączyć Straż Miejską do policji ile wreszcie ten chaos będzie trwał