Samorządy zwrócą koszty świadkom w sprawach prowadzonych przez straż miejską

• W sprawach wykroczeń prowadzonych przez straże miejskie, zwrot kosztów dla świadków czy biegłych będzie pokrywany z budżetów samorządów.

• Zmiana ma wynikać z nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który opracowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Samorządy zwrócą koszty świadkom w sprawach prowadzonych przez straż miejską
Będą kolejne wydatki dla samorządów w związku ze strażą miejską? (fot. youtube.com)

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, do tej pory zgodnie zgodnie z art. 117 par. 1 k.p.w., wszelkie wydatki w toku postępowań wykroczeniowych ponosi Skarb Państwa.

Zwroty kosztów w sprawach o wykroczenia wiążą się np. z kosztami podróży świadka i noclegu, utraconego przez niego dochodu czy honorariami dla biegłego lub tłumacza. Zdaniem resortu sprawiedliwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można jednoznacznie wskazać podmiotu właściwego do zwrotu kosztów powstałych w toku postępowań prowadzonych przez straże miejskie.

Czytaj też: Kodeks urbanistyczno-budowlany w lipcu w Sejmie

Resort proponuje, aby w sprawach prowadzonych policję, tego typu koszty były pokrywane z budżetu państwa. Z kolei w sprawach prowadzonych przez straże miejskie, wydatki te będą ponoszone przez gminy. Obwiniony w przypadku skazania będzie zobligowany do zwrotu kosztów albo na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz gminy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jeżeli tak to grzywny nakładane przez sądy za sprawy skierowane przez straże gminne powinny być dochodami gmin, a nie skarbu państwa.

SM, 2017-02-26 17:23:53 odpowiedz

Jeśli obarczy się kosztami samorządy to np. kary nakładane na świadków za niestawienie się do przesłuchania też powinny zostać w kasie gminnej.

Siwek, 2017-02-26 14:20:15 odpowiedz

Włączyć Straż Miejską do policji ile wreszcie ten chaos będzie trwał

MSWiA , 2017-02-23 13:16:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU