PARTNER PORTALU
 • BGK

Sandomierz, budżet obywatelski: 375 tys. zł do rozdysponowania przez mieszkańców

 • PAP/AT    12 kwietnia 2016 - 16:28
Sandomierz, budżet obywatelski: 375 tys. zł do rozdysponowania przez mieszkańców
Nowością w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wprowadzenie podziału projektów na małe i duże, pod względem kosztów (fot.sandomierz.pl)

• 375 tys. zł będą mieli do rozdysponowania w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Sandomierza.
• Do 30 kwietnia mogą zgłaszać pomysły związane z remontem infrastruktury i wydarzeniami społeczno-kulturalnymi.
• Przedsięwzięcia będą realizowanie w 2017 r.
To trzecia edycja budżetu partycypacyjnego w mieście, po raz drugi realizowanego w ramach nowych zasad wprowadzonych przez samorząd Sandomierza w ub.r. - idea jest szeroko konsultowana z mieszkańcami.

Jak powiedziała we wtorek (12 kwietnia) asystent burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło, nowością w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wprowadzenie podziału projektów na małe i duże, pod względem kosztów. "Zgłasza się do nas wiele osób, które chcą, by miasto wsparło finansowo warsztaty artystyczne czy zajęcia sportowe realizowanej w małych społecznościach. Nowe zasady budżetu dają na to szansę" - oceniła.

Projekty małe to takie, gdzie koszt realizacji zadania nie przekracza 25 tys. zł, a duże - gdy koszt zadania mieści się w granicach 25 tys. zł - 150 tys. zł. W sumie na projekty małe w budżecie zarezerwowano 75 tys. zł, a na duże - 300 tys. zł.

Czytaj też: Budżet obywatelski: sposób na kreatywne myślenie

Przedsięwzięcia do budżetu obywatelskiego od 16 do 30 kwietnia będą mogli zgłaszać pełnoletni sandomierzanie - zgłoszenie musi zawierać podpisy 15 osób popierających inicjatywę.

W myśl regulaminu budżetu, pomysły mają przyczyniać się do rozwoju Sandomierza i służyć ogółowi mieszkańców. Mogą dotyczyć: budowy, modernizacji, przebudowy lub rozbudowy elementów infrastruktury miejskiej, działań które poprawiają poprawę warunki życia mieszkańców oraz wydarzeń o charakterze społecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Przedsięwzięcia muszą być zgodne z prawem i mają mieścić się w zadaniach własnych gminy.

Projekty można zgłosić osobiście w magistracie, listowanie lub drogą elektroniczną. W takie sam sposób będzie odbywało się późniejsze głosowanie. Dopuszczone do niego będą pomysły, które przejadą pozytywną weryfikację powołanego przez burmistrza, zespołu. Pod uwagę będzie brane m. in. znaczenie projektu dla lokalnej społeczności, koszt jego realizacji i możliwość zabezpieczenia w budżetach miasta kosztów, które poszczególne przedsięwzięcia generować w kolejnych latach.

Lista projektów dopuszczonych do głosowanie zostanie opublikowana najpóźniej 20 czerwca. W lipcu będzie czas na ich promocję i zachęcenie mieszkańców do udziału w głosowaniu. Aby ułatwić popularyzację pomysłów, przygotowano wzór plakatu, który pomysłodawcy przedsięwzięć mogą samodzielnie wypełnić treścią, a następnie wydrukować i rozpowszechnić. "Chodzi o zaktywizowanie mieszkańców, by wiedzieli, że w budżecie miasta pieniądze +do wzięcia+ o których przeznaczeniu mogą sami zdecydować" - dodała Zioło.

Głosowanie zaplanowano na sierpień. W połowie września okaże się, które projekty zdobędą największe uznanie sandomierzan. Miasto zrealizuje je w 2017 r.

W ub. roku mieszkańcy zgłosili 10 projektów, a pod głosowanie poddano sześć z nich. Oddano 1315 ważnych głosów. Największym poparciem cieszył się pomysł budowy chodnika i parkingu przy budynku poradni sandomierskiego szpitala. Kolejne w rankingu były dwa projekty związane z zakupem i montażem platformy schodowej dla niepełnosprawnych ruchowo - w gimnazjum integracyjnym i kinie "Starówka". Mieszkańcy wskazali też na potrzebę pokrycia asfaltem części ulicy Wielowiejskiej oraz instalacji oświetlenia przy ulicy Zaleśnej.

Koszt realizacji zadań to ponad 800 tys. zł. Będą realizowane w tym roku. Pierwszy z nich ze wsparciem środków rządowego programu dofinansowującego remont lokalnych dróg, a kolejne dwa - z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.