PARTNER PORTALU
 • BGK

Sasin o systemie finansowania samorządów: Czeka nas całkowita zmiana

 • Bartosz Dyląg    21 grudnia 2015 - 00:17
Sasin o systemie finansowania samorządów: Czeka nas całkowita zmiana
Będziemy pracować nad rozwiązaniami prawnymi, które spowodują, że do samorządów trafi więcej pieniędzy. fot. Jacek Sasin/facebook

– Będziemy musieli zająć się całościowym przemodelowaniem finansowania samorządów. Dowodem, że chcemy to robić, jest szybkie rozpoczęcie prac nad obywatelskim projektem w sprawie dochodu jednostek samorządu terytorialnego – mówi Jacek Sasin, poseł PiS.
Przy okazji rozmowy o parabankach, powiedział pan, że samorządy w Polsce są niedofinansowane.

Jacek Sasin, poseł PiS: – Tak. Będziemy pracować nad rozwiązaniami prawnymi, które wymuszą na władzach samorządowych racjonalną politykę finansową, a także spowodują, że do samorządów trafi więcej pieniędzy.

Chodzi panu zapewne o znajdujący się w sejmowych komisjach obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Proszę powiedzieć szczerze, czy w Prawie i Sprawiedliwości jest przekonanie, by uchwalić te zmiany?

– Absolutnie tak. Krytykowaliśmy to, co zdarzyło się w poprzedniej kadencji, czyli tak naprawdę zamrożenie tego projektu w sejmowej podkomisji. Mówiliśmy o problemie w kampanii wyborczej i wróciliśmy do tego projektu już na drugim posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, to jedna z pierwszych ustaw, które trafiają do dalszego procedowania. Nasz stosunek do tego projektu jest więc jak najbardziej poważny.

Trzeba będzie zderzyć oczekiwania samorządów z możliwościami budżetu państwa.

– Oczywiście, musimy to dzisiaj pogodzić. Wszyscy mamy świadomość, że budżet, który zostawił poprzedni rząd, jest bardzo trudny, sytuacja finansów publicznych jest bardzo trudna. Widzimy jednak konieczność zrobienia czegoś w tym zakresie, bo zdajemy sobie sprawę, że część samorządów, szczególnie te biedniejsze, nie jest w stanie korzystać chociażby z funduszy europejskich. Nie stać ich po prostu na wkłady własne. To bardzo poważny problem, bo będzie powodować jeszcze większy rozziew cywilizacyjny pomiędzy bogatymi i biednymi samorządami.

Właśnie. Część krytyków projektu twierdzi, że podniesienie udziału jednostek samorządowych w podatku PIT pogłębi różnice w ich dochodach.

– Rzeczywiście, istnieje takie niebezpieczeństwo. Dlatego uważam, że proste podniesienie udziałów jednostek samorządu terytorialnego w podatkach to nie jest dobre rozwiązanie. Powinniśmy jednak różnicować udział w tych podatkach w zależności od dochodów na głowę mieszkańca w samorządach.

W ten sposób unikniemy generowania większego rozziewu w samorządach, który będzie tworzony czysto procentowym udziałem w podatkach. Bogatsze samorządy będą mogły korzystać z europejskich funduszy prorozwojowych, będą mogły się szybciej rozwijać, a biedniejsze nie mając pieniędzy na wkłady własne i nie mogąc inwestować własnych pieniędzy – bo będą miały praktycznie tylko tyle, by na minimalnym poziomie wykonywać zadania własne – będą stały w miejscu, nie będą się rozwijać.

W efekcie rozziew cywilizacyjny pomiędzy biednymi a bogatymi będzie coraz większy. Nie jest to coś, co mieści się w założeniach naszego rządu, dlatego pracując nad projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, będziemy mieli to na uwadze.×
KOMENTARZE (9)

 • eLPe, 2015-12-22 17:11:24

  Do mazy: Tego się niestety obawiam :(
 • aktywator, 2015-12-22 14:22:40

  Finanse wielu gmin opierają się na subwencji ogólnej i na dotacjach. Male gminy dochody własne ( podatki lokalne, PIT) przeznaczają głównie i w całości na urzedników gminy i na nic więcej. Czyli co będzie robione samoistnie - likwidacja gmin 2- 10 tys. jest niezbędna i to już.
 • sasin, 2015-12-21 20:34:26

  kim jest ten piso-ubek, że zabiera głos? slyszałem, że głownie to gangster w jednym z podwarszawskich miast, który dał ciała w wyborach na prezydenta miasta bo piso-ubecji warszawiacy nie tolerują.