PARTNER PORTALU
 • BGK

Sasin: Projekt o metropolii korzystny dla Warszawy i podwarszawskich gmin

 • PAP/JS    31 stycznia 2017 - 18:30
Sasin: Projekt o metropolii korzystny dla Warszawy i podwarszawskich gmin
Jacek Sasin (fot.:youtube.com)

• Projekt PiS ustawy o ustroju m.st. Warszawy jest korzystny dla Warszawy i podwarszawskich gmin; umożliwia m.in. stworzenie jednolitego systemu komunikacyjnego - powiedział poseł Jacek Sasin.
• Nie chodzi o skok na Warszawę, ale o stworzenie dobrego modelu metropolitarnego - dodał.
Sasin zapowiedział, że odrębny projekt zawierający przepisy wprowadzające ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy pojawi się w najbliższych dniach. Projekt PiS o metropolii warszawskiej złożony w Sejmie przewiduje, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

Sasin zaznaczył, że dziwi się zarzutom polityków opozycji wobec projektu, ponieważ PO w poprzedniej kadencji "forsowała" rozwiązania metropolitarne, które miały obejmować także Warszawę. "Chcemy stworzyć rozwiązania metropolitalne przystające do bardzo różnych metropolii, stąd niedawno pojawił się rządowy projekt dotyczący metropolii śląskiej, a w tej chwili projekt dotyczący Warszawy" - powiedział.

"Projekt uwzględnia specyfikę Warszawy. Mamy ogromny podmiot o olbrzymim potencjale ludnościowym, budżetowym jakim jest gmina i miasto Warszawa oraz gminy wokół. Stąd nasz pomysł" - zaznaczył poseł.

Jak podkreślił, "propozycja miałaby wejść w życie od nowych wyborów samorządowych". "To też pokazuje nasze intencje. Tu nie chodzi o skok na Warszawę, nagłą zmianę, ale o stworzenie dobrego modelu metropolitalnego, który byłby dobry dla Warszawy, która dusi się w swoich granicach i potrzebuje przestrzeni, obszarów inwestycyjnych, które są w podwarszawskich gminach. Projekt jest korzystny także dla mieszkańców mieszkających w pobliżu stolicy, bo umożliwi stworzenie m.in. spójnego systemu komunikacyjnego" - podkreślił Sasin.

W ocenie Sasina opozycja niepotrzebnie doszukuje się w projekcie złych intencji. Poseł PiS odpiera zarzuty, że projekt zwiększa szansę na zwycięstwo kandydata PiS w wyborach m.in. na prezydenta Warszawy i jest "próbą przejęcia władzy w stolicy", co zasugerowała we wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"To mit. Proszę zobaczyć wynik ostatnich wyborów parlamentarnych. Wyniki w Warszawie i okręgach podwarszawskich tak bardzo nie różnią się od siebie. To są różnice poparcia dla partii w granicach 1 procenta. Nie ma co się tutaj doszukiwać jakiegoś przebiegłego planu. To realizacja zapowiedzi, którą PiS składał w pracach nad projektami metropolitarnymi PO" - podkreślił Sasin.

Poseł zapowiedział, że w "ciągu dni" prawdopodobnie pojawi się kolejny projekt zawierający przepisy wprowadzające ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy. "Oba projekty będą procedowane razem" - zaznaczył.

"Procedowanie będzie trwało. Będzie potrzeba konsultacji, rozmowy, również z samorządowcami tworzącymi miasto stołeczne Warszawa. Mamy trochę czasu, bo wybory samorządowe odbędą się za prawie dwa lata" - podkreślił poseł PiS.

Sasin zaznaczył, że nie obawia się protestów lokalnych społeczności. Podkreślił, że projekt nie odbiera kompetencji gminom, które staną się częścią metropolii.

"Konstrukcja projektu jest taka, że na poziomie gminnym niewiele się zmienia. Jedyną kompetencją, którą gminy stracą na rzecz nowego podmiotu, jakim będzie miasto stołeczne Warszawa, to kompetencja organizowania komunikacji publicznej. Dzisiaj i tak duża część podwarszawskich gmin tego zadania nie realizuje, bądź ponosi koszty chociażby na wspólny bilet. To jest niespójny system, trwonienie pieniędzy" - zauważył polityk..

REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Polska się przebudziła!, 2017-02-05 18:18:56

  Jacek Sasin zaproponował projekt, nietrudno się domyśleć jaka wywłoka PiSoska podpisała się pod danym drukiem w związku z powyższym trafi w sejmie do pieszego czytania, największa w historii powojennej Polski afera gruntowa gdzie z Urzędu zostały zmienione dotychczasowe użytki rolne gruntów wszystki...ch klas w obrębach gmin na „B” mieszkalne w zwiazku z czym, właściciele gruntów nie byli stronami postępowania, łamano prawa człowieka celem niszczenia aktów prawnych własności prywatnej.  rozwiń
 • Polska się przebudziła!, 2017-02-05 18:17:42

  Jacek Sasin zaproponował projekt, nietrudno się domyśleć jak wywłoka PiSoska podpisała się pod danym drukiem w związku z powyższym trafi w sejmie do pieszego czytania, największa w historii powojennej Polski afera gruntowa gdzie z Urzędu zostały zmienione dotychczasowe użytki rolne gruntów wszystkic...h klas w obrębach gmin na „B” mieszkalne w zwiazku z czym, właściciele gruntów nie byli stronami postępowania, łamano prawa człowieka celem niszczenia aktów prawnych własności prywatnej.  rozwiń
 • Mieszkanka Zielonki, 2017-02-03 14:47:31

  W Zielonce bardzo dobrze sobie poradził pan burmistrz z komunikacją. Jest darmowy autobus i dopłaca gmina do kolei. Czego więcej chcieć. Nie podoba mi się pomysł by narzucić gminom ościennym ZTM i pozbawić dodatkowych pieniędzy z budżetu miasta na jego rozwój by ziścić chore pomysły jednego posła ...z Ząbek!!!  rozwiń