PARTNER PORTALU
  • BGK

Savoir-vivre chełmskich radnych

  • chelmonline.pl (paw.)    4 października 2011 - 11:32
Savoir-vivre chełmskich radnych

Na ostatniej sesji Rady Miasta Chełm radna Elżbieta Kaszak, złożyła formalny wniosek o opracowanie etycznego kodeksu radnych.
– Ponawiam propozycję opracowania kodeksu etycznego. Po raz drugi, tym razem wypowiedź radnej Małgorzaty Sokół, dowodzi, że co niektórzy nie dorośli do pełnienia tej prestiżowej funkcji, jaką jest sprawowanie mandatu radnego – mówiła Kaszak.

Radna koalicji zwróciła się już do radcy prawnego urzędu miasta z prośbą o pomoc w przygotowaniu takiego kodeksu. Ma nawet pomysł jak karać radnych, którzy się do nie go nie zastosują.

– Myślę , że doskonałą karą byłyby obciążenie finansowe np. obcięcie 20 proc. diety i przekazanie tej części na cele charytatywne – stwierdziła Kaszak

Przewodniczący rady miasta Zygmunt Gardziński poinformował, że do wniosku podchodzi bardzo poważnie i powróci do tematu na kolejnym posiedzeniu sesji rady.

Co sądzą radni ?

– Oczywiście, że jestem za takim kodeksem, który powinien sprecyzować wartości i standardy zachowania wybieralnych przedstawicieli władzy lokalnej. Myślę również, że takimi etycznymi wartościami powinniśmy, my radni, kierować przy swoich publicznych wypowiedziach. Istnieje jednak obawa, że spisane w kodeksie określone zachowania nijak się będą miały do rzeczywistości – mówi Maciej Baranowski radny Rozwoju i Demokracji

– Moim zdaniem taki kodeks nie jest potrzebny. Każdy radny powinien siebie pilnować. Kto będzie rozsądzał czy radny zrobił źle, pani prezydent? Zachowanie swoje powinny zmienić obie strony opozycja jaki i koalicja – mówi Mariusz Kowalczuk radny Platformy Obywatelskiej.

– Jestem za tym wnioskiem. Taki kodeks musimy wszyscy razem dobrze wypracować, bo to nie lista pobożnych życzeń. I będzie obowiązywał obowiązywać wszystkich – mówi Ryszarda Mardoń radna z klubu „Postaw na Chełm”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JOTKA, 2011-10-05 06:53:15

    Byłam radną. Pamietam jak jeden z kolegów radnych proponował taki kodeks etyczny i wiele innch madrych pomysłów usprawniających prace rady i pomagających budowac społeczeństwo obywatelskie. Dziasiaj wiele jego pomysłów znajduje oddzwięk w propozycjach Prezydenta naszego państwa. Za madry był ... ...  rozwiń