PARTNER PORTALU
  • BGK

Schetynówki znalazły się w ślepej uliczce

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    21 lipca 2011 - 07:26
Schetynówki znalazły się w ślepej uliczce

Jedyny w Polsce przynoszący wyraźne wyniki program budowy dróg w przyszłym roku dostanie zadyszki. Na drogi lokalne, na które rocznie przeznaczano 1 mld zł, w 2012 r. rząd chce dać tylko 200 mln zł.
Większość gmin i powiatów budowała schetynówki. MSWiA wylicza, że w 2009 r. w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych (NPPDL) zmodernizowano lub wybudowano 2746 km dróg, a w 2010 r. – 2887 km. W tych dwóch latach budżet państwa dołożył samorządom prawie 2 mld zł – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Za kolejne schetynówki samorządy zapłacą więcej?

Resort szacuje, że w 2011 r. poprawi się stan kolejnych 2,5 tys. km dróg. Jednak w 2012 r sytuacja drastycznie się pogorszy. Bo rząd przeznaczy na schetynówki tylko 200 mln zł. Samorządy wybudują lub przebudują za to góra 850 km dróg.

Przeciwko cięciom zaprotestował już Związek Powiatów Polskich, który chce zwiększenia przyszłorocznej dotacji o 800 mln zł, aby pieniędzy na drogi lokalne było tyle samo, co poprzednio.

ZPP sprzeciwia się też postulowanemu przez rząd obniżeniu wysokości dotacji dla samorządów z obecnych 50 na nie więcej niż 30 proc. całej inwestycji.

Projekt nowego programu wieloletniego będzie przedmiotem dalszych prac legislacyjnych, a o jego ostatecznym kształcie zdecyduje Rada Ministrów po konsultacjach z organizacja i jednostkami samorządu terytorialnego, w tym również na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – podaje „Gazeta Wyborcza”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Horror Schetyna, 2011-07-24 23:06:43

    Na czym polega podatek od inwestycji ?? Po wyborach drogi juz nie beda potrzebne, skoro poslowie lataja samolotami.
  • grześ, 2011-07-21 12:38:49

    Rząd przeznaczył w ciągu dwóch lat 2mld zł na "Schetynówki" , a podatku od tych inwestycji pobrał też 2mld zł , czyli dobre intencje równają się 0 zł . Informacja PO o jej osiągnięciach (Polska w budowie) w Schetynówkach , to kpina z samorządów na użytek wyborczy . Bezmyślne ograniczenie ... kwoty "pomocowej" źle świadczy o intencjach rządzących i braku szacunku dla obywatela . Ograniczenie pomocy do 30% na zadanie oznacza , iż budżet na tej operacji zarobi 20% . Dlatego należy się dziwić , że są ograniczenia kwotowe skoro budżet nieźle zarabia .  rozwiń