Ścieżki rowerowe nie dla elektrycznych rowerów

  • PAP/ Życie Warszawy
  • 25-09-2010
  • drukuj
Rowery elektryczne są ciche, ekologiczne i jeżdżą z prędkością 25 km/godz., ale prawo zabrania jazdy nimi po ścieżkach rowerowych.
W stolicy przybywa co roku kilkaset takich rowerów. Do tego dochodzi kilkadziesiąt elektrycznych skuterów. Nabywają je głównie starsze osoby, mające problem z poruszaniem się normalnymi rowerami.
 
Przy obecnych korkach, jednoślady są jednym z najlepszych środków transportowych w Warszawie. Niestety po ścieżkach rowerowych mogą jeździć tylko te, napędzane siłą ludzkich mięśni - odpowiedział gazecie Wydział Ruchu Drogowego stołecznej policji. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Infrastruktury. Dotyczy to zarówno elektrycznych skuterów jak i rowerów.

W Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy, który przewiduje m.in. rozszerzenie definicji roweru. W myśl nowych przepisów będzie on mógł być wyposażony w napęd elektryczny o mocy do 250 watów i osiągać prędkość maksymalną 25 km/h. Takie pojazdy będą mogły jeździć po ścieżkach rowerowych.

Przedstawiciele branży moc 250 W uważają za zbyt niską np. przy podjeździe pod górę. Wystarczyłoby ograniczenie maksymalnej prędkości do 25 km/h, bez określania dopuszczalnej mocy lub rodzaju roweru. Także elektryczne skutery, spełniające te warunki, powinny mieć prawo poruszania się po ścieżkach rowerowych - postulują ich sprzedawcy w "Życiu Warszawy".

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Są łodzie o napędzie elektrycznym z akumulatorów lub z ogniwami słonecznymi. Nie wpuszczane na jeziora gdzie jest zakaz używania silników, który powinien dotyczyć tylko "spalinowców".
Często są to "hybrydy", poza takimi chronionymi obszarami mogące używać z
...wykłego silnika, ale "solary" są tańsze w eksploatacji, ciche... rozwiń

czerny, 2010-09-27 15:56:05 odpowiedz

Jak już ktoś wymyslił elekrtryczny ekologiczny ? rower.To zaraz znalazł się idiota żeby takimi rowerami nie jeżdziić i łapać i walić mandaty.To Polak potrafi

lulu, 2010-09-25 17:34:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE