PARTNER PORTALU
  • BGK

Ścieżki rowerowe nie dla elektrycznych rowerów

  • PAP/ Życie Warszawy    25 września 2010 - 15:12

Rowery elektryczne są ciche, ekologiczne i jeżdżą z prędkością 25 km/godz., ale prawo zabrania jazdy nimi po ścieżkach rowerowych.




W stolicy przybywa co roku kilkaset takich rowerów. Do tego dochodzi kilkadziesiąt elektrycznych skuterów. Nabywają je głównie starsze osoby, mające problem z poruszaniem się normalnymi rowerami.
 
Przy obecnych korkach, jednoślady są jednym z najlepszych środków transportowych w Warszawie. Niestety po ścieżkach rowerowych mogą jeździć tylko te, napędzane siłą ludzkich mięśni - odpowiedział gazecie Wydział Ruchu Drogowego stołecznej policji. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Infrastruktury. Dotyczy to zarówno elektrycznych skuterów jak i rowerów.

W Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy, który przewiduje m.in. rozszerzenie definicji roweru. W myśl nowych przepisów będzie on mógł być wyposażony w napęd elektryczny o mocy do 250 watów i osiągać prędkość maksymalną 25 km/h. Takie pojazdy będą mogły jeździć po ścieżkach rowerowych.

Przedstawiciele branży moc 250 W uważają za zbyt niską np. przy podjeździe pod górę. Wystarczyłoby ograniczenie maksymalnej prędkości do 25 km/h, bez określania dopuszczalnej mocy lub rodzaju roweru. Także elektryczne skutery, spełniające te warunki, powinny mieć prawo poruszania się po ścieżkach rowerowych - postulują ich sprzedawcy w "Życiu Warszawy".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (2)

  • czerny, 2010-09-27 15:56:05

    Są łodzie o napędzie elektrycznym z akumulatorów lub z ogniwami słonecznymi. Nie wpuszczane na jeziora gdzie jest zakaz używania silników, który powinien dotyczyć tylko "spalinowców". Często są to "hybrydy", poza takimi chronionymi obszarami mogące używać zwykłeg...o silnika, ale "solary" są tańsze w eksploatacji, ciche...  rozwiń
  • lulu, 2010-09-25 17:34:36

    Jak już ktoś wymyslił elekrtryczny ekologiczny ? rower.To zaraz znalazł się idiota żeby takimi rowerami nie jeżdziić i łapać i walić mandaty.To Polak potrafi