PARTNER PORTALU
  • BGK

Sędziowie masowo odejdą w stan spoczynku

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    10 października 2012 - 07:47
Sędziowie masowo odejdą w stan spoczynku

Sędziowie likwidowanych decyzją ministra sprawiedliwości 79 sądów rejonowych zapowiadają protest.
Według „Dziennika Gazety Prawnej”, który zbadał sytuację w kilku sądach, masowo odejdą w stan spoczynku.

Tak np. zamierzają postąpić wszyscy sędziowie ze znoszonego Sądu Rejonowego w Sulęcinie. – „I taką będzie miał oszczędność minister z reorganizacji. Z prawa przejścia w stan spoczynku będą korzystali sędziowie w pełni sił. Ja np. mam 35 lat” – powiedział „DGP” Bartłomiej Starosta, sędzia z sulęcińskiego sądu.

Czytaj też: 79 sądów rejonowych wydziałami zamiejscowymi

Jeżeli sędzia zostanie przeniesiony w stan spoczynku na skutek zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych, będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia, co gwarantuje mu art. 180 ust. 5 konstytucji.

– „A na moje miejsce trzeba będzie zatrudnić nową osobę” – wskazuje Starosta.

„DGP” podaje, że w stan spoczynku zamierza przejść większość sędziów orzekających w Sądzie Rejonowym w Wołowie i część spośród sześciu sędziów Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2012-10-10 08:21:30

    Co za oszaołom się na takie zapisy zgodził. To jest konstytucja? Atykuł 180 ust. 5 wymazać od zaraz i przytaczać studentom jako przykład idiotycznego stanowienia prawa dla zachowania własnych nikczemnych przywilejów. To żart nie prawo. Wszyscy won, jak mawia pewien klasyk zdecydowanych zmian....  rozwiń