PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm jednogłośnie przyjął ustawę działkową

  • pt    22 listopada 2013 - 14:27
Sejm jednogłośnie przyjął ustawę działkową

Po blisko 7 miesiącach debaty Sejm głosował nad obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który poparło blisko milion obywateli. Jedynie 2 posłów było przeciw, 441 podniosło rękę za przyjęciem projektu.
Zanim posłowie przystąpili do głosowania nad całością projektu, odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które zajęły się poprawkami, jakie zgłoszono podczas drugiego czytania. Większość z poprawek miała charakter jedynie legislacyjno-redakcyjny, dlatego zostały przyjęte jednomyślnie.

Czytaj też: Działkowcy nie chcą polityki w ogrodach

W długiej debacie o kształt ustawy długo nieuzgodnioną kwestią było uwłaszczenie działkowców. PO proponowało uwłaszczenie tych, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Według strony społecznej propozycja PO mogła być niezgodna z konstytucją. Zdaniem prawników zachowanie tego artykułu doprowadziłoby do konieczność gruntownej przebudowy projektu.

Tydzień temu podczas spotkania premiera Donalda Tuska z działkowcami zdecydowano, aby przepisy dotyczące uwłaszczenia znalazły się w odrębnej ustawie.

- Przeszliśmy długą drogę od wyroku TK i przedstawienia przez Platformę Obywatelską likwidatorskiego projektu o ogrodach działkowych, w którym chciano obciążyć działkowców pięciokrotnością podatku rolnego, dokonać nacjonalizacji i komunalizacji majątku PZD i zlikwidować Związek.Dziś po przeszło roku pracy mamy wypracowany dobry projekt ustawy oparty na projekcie obywatelskim – mówił poseł Zbyszek Zaborowski (SLD) podsumowując prace nad ustawą.

Teraz Marszałek Sejmu przekaże ustawę do Senatu, który ma 30 dni na zajęcie stanowiska. Jeżeli w tym terminie Senat nie podejmie stosownych decyzji wówczas ustawę uznaje się za przyjętą w brzmieniu proponowanym przez Sejm.

Jeżeli Senat zgłosi poprawki, ustawa musi trafić z powrotem na posiedzenie Sejmu. Przyjęta przez parlament ustawa trafia następnie do Prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kumbaczka, 2013-11-24 23:01:36

    Ustawa jest "miód malina" umacnia PZD pomimo wprowadzania demokracji (wybór stowarzyszenia należy do 50%+1). Dziękujemy ci Platformo za to, że nas wystawilaś do wiatru. Dziękujemy ci Krystyno, liderko podkomisji, że podporządkowałaś się partyjniactwu... Gratulujemy panu Gienkowi za świetny... zmysł przodownika, gratulujemy przedstawicielom niezaleznych stowarzyszeń ogrodowych- imbecyli prawnych- że doprowadzili do upadku sanacji ogrodów działowych...  rozwiń