PARTNER PORTALU
 • BGK

Sejm odrzucił projekt PSL o sołtysach i radach sołeckich

 • PAP/JS    26 stycznia 2017 - 20:56
Sejm odrzucił projekt PSL o sołtysach i radach sołeckich
Krzysztof Paszyk (PSL) apelując o dalsze prace nad projektem zaznaczył, że daje on narzędzia aby obszary wiejskie dostały notatkowy impuls do rozwoju (fot. Sejm/twitter)

• Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy autorstwa PSL o sołtysach i radach sołeckich zakładający wzmocnienie ich pozycji.
• Wniosek o odrzucenie podczas debaty zgłosiło PiS.
Przed głosowaniem posłowie PSL, PO i Kukiz'15 apelowali o dalsze prace nad projektem mimo jego mankamentów.

"Dlaczego chcecie odrzucić projekt oczekiwany przez społeczności lokalne, regulujący status sołtysów i sołectw? Czy jesteście przeciw umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego?" - zwracał się do PiS poseł PO Jacek Protas. Mamy wiele uwag do projektu, ale dajmy mu szansę" - podkreślił.

Również Jarosław Sachajko (Kukiz'15) uznał, że nad projektem należy dalej procedować mimo jej wad. "To ważna funkcja dla społeczności lokalnych" - podkreślił.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że to dobra ustawa, która wzmacnia samorządy, wzmacnia "małe ojczyzny" oraz "suwerena". "Nie bójcie się debaty nad wzmocnieniem roli sołtysa. Jeżeli odrzucicie projekt będzie to początek zwijania polski lokalnej" - zwracała się do posłów PiS.

Również Krzysztof Paszyk (PSL) apelując o dalsze prace nad projektem zaznaczył, że daje on narzędzia aby obszary wiejskie dostały notatkowy impuls do rozwoju.

Czytaj też: Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL chce, aby pozycja sołtysa i rady sołeckiej była mocniejsza

Ostatecznie za wnioskiem o odrzucenie projektu było 234 posłów, przeciw było 201, a trzech wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu swego projektu posłowie PSL napisali, że konieczne jest "dookreślenie" roli sołtysa oraz uwzględnienie faktu, że wykonywane przez niego zadania mają charakter zadań publicznych.

Stąd w projekcie zaproponowano, by rada gminy ustanawiała zasady na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Niezależnie od tego, sołtysom miało przysługiwać wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce.

Według PSL wzmocnieniu roli sołectw miała służyć propozycja, wedle której mogłyby działać tak, jak organizacje pożytku publicznego. Dzięki temu lokalne wspólnoty miałyby szersze uprawnienia w pozyskiwania pozabudżetowych środków na wykonywanie planowanych zadań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (16)

 • sołtys , 2017-01-28 11:33:54

  Do Elka: Nie każdy mieszkaniec wsi ma samochód. Czy mieszka pani na wsi? Wie pani jak wygląda praca społeczna ? Wnioskuję że nie ! Wiec proszę przemyśleć swoje aroganckie wypowiedzi .
 • Elka, 2017-01-27 22:38:34

  Bardzo dobrze ,że projekt poplątańców nie przeszedł.A cóż to za persona -Sołtys"Kierdziołek",sołtys w dzisiejszej dobie komputerowej wogóle nie jest potrzebny,tak jak kursy autokarów na wsi również,Każdy ma samochód i do gminy dojedzie.A do panoszenia się i obnoszenia nie jest potrzebny!!...!!! Jest to praca społeczna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  rozwiń
 • bogusia, 2017-01-27 21:12:31

  tylko dziwie się dlaczego PSL nie wzmacniał sołtysów w poprzednich dwóch kadencjach? gdzie był PSL przez 8 lat ? teraz rządzi PIS i głównie realizują swoje postulaty wyborcze - Kosiniak pieprzy głupoty ! organizacje pożytku publicznego to zupełnie inna bajka -Boże jak pomieszali wszystko -szok wcale... się nie dziwię że zostało to odrzucone  rozwiń