PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm powoli zabiera się za kwotę wolną od podatku

  • pt    11 kwietnia 2016 - 11:51
Sejm powoli zabiera się za kwotę wolną od podatku

Pod koniec listopada ub. roku prezydent skierował do Sejmu projekt podnoszący kwotę wolną z 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. (fot.prezydent.pl)

• Mijają cztery miesiące od momentu skierowania do Sejmu przez prezydenta projektu podniesienia kwoty wolnej od podatku.
• Przez ten czas Sejm, ani rząd nie znalazły czasu by zająć się jedną ze swoich głównych obietnic przedwyborczych.
Kiedy prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu obiecany przez PiS projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Wydawało się, że prace nad ustawą pójdą błyskawicznie. Na razie jednak posłom PiS i rządowi nieśpieszno do uchwalenia zmian.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku było jedną z najważniejszych przedwyborczych obietnic Andrzeja Dudy. Pod koniec listopada ub. roku prezydent skierował do Sejmu projekt podnoszący kwotę wolną z 3,1 tys. zł do 8 tys. zł.

Od tamtej pory posłowie ani razu (nie licząc pierwszego czytania — 2 grudnia) nie zajęli się tym dokumentem – zauważa "Puls Biznesu".

Czytaj też: Wyższa kwota wolna od podatku a finanse samorządów

Dojdzie do tego 13 kwietnia 2016 r., czyli po ponad czterech miesiącach. Tego dnia sejmowa komisja finansów zdecyduje o skierowaniu prezydenckiego projektu do podkomisji.

- Nie jesteśmy w stanie wszystkich projektów naraz rozpatrzyć, a do tej pory komisja pracowała nad wieloma ważnymi tematami — tłumaczy "Pulsowi Biznesu" Andrzej Jaworski szef sejmowej komisji finansów.

Publiczną tajemnicą jest jednak, że budżetu państwa nie stać na tak drastyczne podniesienie kwoty wolnej. Według różnych wyliczeń mogło by to kosztować budżet od 15,5 mld zł., a nawet do 21 mld zł rocznie.

Stąd resort finansów proponuje, żeby od 2017 roku kwota wolna rosła etapami po 1 tys. zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.