PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm przyjął nowelę ustawy o przejęciu przez gminy gospodarowania odpadami

  • PAP    13 maja 2011 - 13:22
Sejm przyjął nowelę ustawy o przejęciu przez gminy gospodarowania odpadami

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami na ich terenie.
Za ustawą głosowało 275 posłów, dwóch było przeciwko, a 146 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm rozpatrzył ponad 50 zgłoszonych poprawek.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

Obecnie właściciele nieruchomości sami podpisują z firmami umowę na odbieranie odpadów z posesji. Zgodnie z ustawą to gminy w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierać odpady, a właściciele nieruchomości uiszczą gminie opłatę za gospodarowanie odpadami.

Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów. Przyjęte w piątek poprawki dotyczyły głównie wysokości kar za łamanie ustawy. Sejm nie zgodził się na obniżenie wysokości kary za odbieranie odpadów bez spełnienia wymienianych w ustawie warunków z zakresu 1 tys. – 5 tys. zł do 500 zł – 1 tys. zł.

Czytaj też: Będą przetargi na odbiór śmieci od gmin

Przyjęto natomiast poprawki obniżające kary dla przedsiębiorcy lub gminy za mieszanie selektywnie zebranych odpadów z odpadami zmieszanymi. Kara taka ma wynosić od 2 tys. do 10 tys. zł zamiast proponowanego wcześniej zakresu od 10 tys. do 50 tys. zł.

Czytaj też: Gminy poczekają na opłaty za śmieci

Przyjęto też poprawkę precyzującą, że od wejścia w życie odpowiednich uchwał i rozporządzeń gmina ma 18 miesięcy na rozpoczęcie odbierania odpadów. Przepadła natomiast zgłoszona przez Joannę Kluzik-Rostkowską z PJN poprawka, która zakładała, że gmina nie może powierzać odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości gminnym jednostkom organizacyjnym.

Czytaj też: Kuratela gmin nad śmieciami to koniec bezradności

W ustawie pozostał zapis, że takie jednostki mogą odbierać odpady, jeśli wygrają przetarg na to. Zmiany mają umożliwić Polsce osiągnięcie określonych w prawie UE poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz poziomów redukcji odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych na składowiska.

Zgodnie z przepisami samorządy gmin stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji. Gminy, przedsiębiorcy odbierający odpady i marszałkowie województw będą składali sprawozdania z wykonywania swoich obowiązków.

W czasie sejmowych prac nad ustawą minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślał, że wprowadzenie nowych przepisów uszczelni system gospodarowania odpadami komunalnymi, zapewni ich selektywne zbieranie u źródła.

Argumentował, że część śmieci trafi do sortowni i spalarni, zmniejszy się zatem ilość odpadów komunalnych kierowanych na składowiska, zwiększy się z kolei liczba nowoczesnych instalacji do odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów.

Kraszewski podkreślał, że nowe regulacje pozwolą całkowicie wyeliminować nielegalne składowiska odpadów (np. w lasach), bo właściciele nieruchomości porzucają śmieci, by zaoszczędzić pieniądze, które musieliby wydać na legalny wywóz.

Teraz zapłacą opłatę gminie i nie będą mieli pokusy, żeby dla oszczędności wywieźć swoje śmieci do lasu – wskazywał Kraszewski. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.