PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego

  • PAP/JS    10 lutego 2017 - 19:35
Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego
W pierwszym czytaniu ideę projektu poparły największe kluby, opozycja zapowiedziała jednak poprawki, a także przyglądanie się szczegółowym rozwiązaniom (fot. Sejm/twitter)

• Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego rozpoczął w piątek (10 lutego) Sejm.
• Utworzenie takiego związku, wykonującego część zadań publicznych, od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej.
W pierwszym czytaniu ideę projektu poparły największe kluby, opozycja zapowiedziała jednak poprawki, a także przyglądanie się szczegółowym rozwiązaniom. Projekt trafi teraz do sejmowych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia ub. roku projekt ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawiera ona szereg wad.

Ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami metropolia miała powstać w regionie 1 stycznia 2017 r. W ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu deklarowali wolę, aby metropolia w woj. śląskim powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

W piątek przedstawiający projekt wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot akcentował wolę utworzenia metropolii 1 lipca br., zapowiedział jednak potrzebę zmiany niektórych "terminów technicznych". Związek tworzy bowiem rozporządzeniem Rada Ministrów, co zgodnie z projektem ustawy powinno nastąpić do 31 marca; opozycja akcentowała już, że samorządy nie zdążą w tym czasie przeprowadzić wymaganych formalności.

"Prawdopodobnie w toku dalszych prac parlamentarnych będzie konieczność zmiany tych terminów. Zaznaczam, że w moim przekonaniu nie jest zagrożony termin 1 lipca, natomiast mam nadzieję, że w toku prac parlamentarnych terminy o charakterze technicznym będą mogły być dostosowane do obecnego zaawansowania prac legislacyjnych" - wyjaśnił wiceminister.

Zdzikot mówił o wadze projektu dla regionu i poparciu dla niego ze strony tamtejszych organizacji samorządowych: Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM). Podkreślił, że projekt jest odpowiedzią rządu na potrzebę usprawnienia działania aglomeracji, choć bowiem "z powodzeniem są tam wykorzystywane dostępne obecnie formy współpracy samorządów (…), dostrzegalne jest jednak wyczerpywanie się możliwości rozwoju i koordynacji zadań publicznych w oparciu o związki międzygminne".

Czytaj też: Bydgoszcz: Rafał Bruski apeluje do posłów w sprawie metropolii

Zdzikot przyznał, że projekt "w zasadniczej warstwie ustrojowej bazuje na rozwiązaniach ustawy o związkach metropolitalnych" z 2015 r. Podkreślił również, że powstał we współpracy z GZM oraz organizatorem transportu publicznego w konurbacji katowickiej - KZK GOP - zyskując ich akceptację. Jak zaznaczył, utworzenie związku metropolitalnego na podstawie ustawy z 2015 r. nie było jednak możliwe ze względu na niektóre jej mankamenty - m.in. uniemożliwiające skuteczne powołanie związku oraz mogące utrudniać działanie jego organów.

Przedstawiciel wnioskodawców wskazał, że najistotniejsze zastrzeżenia dotyczyły sposobu wyznaczenia granic związku; przepisy ustawy z 2015 r. umożliwiłyby np. wytyczenie granic obejmujących trzykrotnie więcej gmin, niż jest faktycznie nią zainteresowanych. W wystarczający sposób nie uregulowano też kwestii płynnego przejmowania zadań publicznych przez związek, a ponadto "nie do końca przemyślane są przepisy odnoszące się do funkcjonowania zarządu związku - począwszy od jego liczebności oraz trybu wyboru".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.