PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm szykuje zachętę dla złodziei?

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    25 marca 2013 - 06:57
Sejm szykuje zachętę dla złodziei?

Policja chce rejestracji wykroczeń, w tym m.in. kradzieży, i podniesienia do 2 tys. zł grzywny za ich popełnienie.
Sejm pracuje nad zmianą przepisów mających podwyższyć granicę, od której kradzież jest przestępstwem - ma to być 1 tys. zł, a nie jak dziś 250 zł - informuje „Rzeczpospolita".

Ewentualne zmiany wzbudzają kontrowersje i obawy, że to zachęta dla złodziei. Policja przekonuje, że pomysł jest dobry, a sprawcy uciążliwych kradzieży będą karani szybciej i taniej.

„Złodziej zostanie rozliczony w ciągu kilku godzin, a nie miesięcy czy lat, jak obecnie w postępowaniu przed sądem" - przekonuje Mariusz Sokołowski, rzecznik KG Policji.

Aby podniesienie progu wykroczeń miało sens, potrzeba zmian, których w projekcie brak - twierdzi komendant główny policji Marek Działoszyński w piśmie do nowego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Gen. Działoszyński wskazuje, że trzeba podwyższyć górną granicę grzywny do 2 tys. zł. Taka szybko wymierzona grzywna będzie dotkliwa dla sprawcy i podziała prewencyjnie - uważa.

Druga ważna rzecz to rejestracja wykroczeń i gromadzenie danych o ich sprawcach. To konieczne, bo ciąg kradzieży może być traktowany jako przestępstwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.