PARTNER PORTALU
 • BGK

Sejm za przekazaniem wojewodzie prawa do dokonywania zmian w zarządzie WFOŚ

 • pt/pap    7 lipca 2017 - 13:55
Sejm za przekazaniem wojewodzie prawa do dokonywania zmian w zarządzie WFOŚ
Twórcy ustawy, posłowie PiS, jej potrzebę argumentowali potrzebą "uzdrowienia" sytuacji w wojewódzkich funduszach (fot.sejm.gov.pl)

Sejm przyjął ustawę, która daje wojewodom prawo ingerencji w wybór zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Ustawę poparło 232 posłów, przeciw było 199 posłów, pięciu się wstrzymało.
Nowela ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza zasadę, że w przypadku niewywiązania się przez radę nadzorczą Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z obowiązku dokonania zmian w zarządzie, z wnioskiem o powołanie lub odwołanie członków zarządu WFOŚ będzie mógł wystąpić - do zarządu województwa - wojewoda. W przypadku braku reakcji, sam będzie mógł dokonać zmian personalnych w zarządach WFOŚ.

Twórcy ustawy, posłowie PiS, jej potrzebę argumentowali potrzebą "uzdrowienia" sytuacji w wojewódzkich funduszach. Jak bowiem mówił przed głosowaniem Wojciech Skurkiewicz (PiS), jest tam wiele nieprawidłowości, związanych z działaniami osób powołanych do władz WFOŚ przez samorządy województw, opanowane przez PO i PSL. "Druzgocący", jak dodał, okazał się np. raport NIK na temat wojewódzkich funduszy.

Czytaj też: Minister bierze WFOŚiGW 

Z kolei posłowie klubów opozycyjnych ostrzegali, że ustawa ma umożliwić PiS przejęcie zarządów podlegających samorządom wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

"To jest kolejna ustawa kadrowa, która koroduje prawo" - mówił Paweł Suski (PO). "Co wam zrobili prezesi wojewódzkich funduszy i ich zastępcy, że koniecznie musicie ich wymienić?" - pytał posłów PiS.

Urszula Pasławska (PSL) zwracała uwagę, że autorzy noweli odbierają samorządom województw kompetencje w sprawie kadr wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a zostawiają odpowiedzialność za regionalną politykę ochrony środowiska.

Zgodnie z obowiązującym dotąd prawem, zarządy wojewódzkich funduszy liczą od l do 2 członków i stanowią je prezesi zarządów wojewódzkich funduszy albo prezesi zarządów wojewódzkich funduszy i zastępcy prezesów zarządów wojewódzkich funduszy.

Powoływani i odwoływani są przez zarządy województw, na wniosek rad nadzorczych wojewódzkich funduszy. Jeżeli zarząd województwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku nie powoła członków zarządu wojewódzkiego funduszu zgodnie z tym wnioskiem, powołania członków zarządu dokonuje rada nadzorcza.

Przyjęta nowela wprowadza jeszcze jeden mechanizm zmian kadrowych. Zakłada, że w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej przedstawi zarządowi województwa wnioski w sprawie powołania członków zarządu wojewódzkiego funduszu.

W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, z wnioskiem do zarządu województwa o powołanie członków zarządu wojewódzkiego funduszu będzie mógł wystąpić wojewoda.

Jeżeli z kolei po takim wniosku wojewody zarząd województwa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku, nie powoła członków zarządu wojewódzkiego funduszu, członków zarządu wojewódzkiego funduszu będzie mógł powołać sam wojewoda. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Agnieszka Przybylska, 2017-07-20 17:47:29

  Do bezpartyjny samorzadowiec: Widzę sporo spraw, które wymagają zmiany. Właśnie otwiera się możliwość dobrych zmian także w tym obszarze...
 • Agnieszka Przybylska, 2017-07-20 17:44:10

  Do ekolog: Miejmy nadzieję, że pewne nieprawidłowości zostaną ukrócone. I o to chodzi...
 • ekolog, 2017-07-10 14:00:07

  "Druzgocący" okazał się np. raport NIK na temat wojewódzkich funduszy - jest tam wiele nieprawidłowości, związanych z działaniami osób powołanych do władz WFOŚ przez samorządy województw, opanowane przez PO i PSL." Odsunięcie pozostałości PO-PSL nie jest doprowadzaniem do ruiny lecz ...ratowaniem przed ruiną - patrz raport NIK. Ale jest krzyk medialny bo zabiera się im "zabawki".  rozwiń