PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm zajmie się ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Stawka większa niż 8 mld znowu w grze

  • pt    20 listopada 2015 - 12:28
Sejm zajmie się ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Stawka większa niż 8 mld znowu w grze
Samorządowy walczą o zmianę ustawy i finansach jst od 2012 roku, na zdjęciu manifestacja sprzed 3 lat - fot.zmp.pl

Odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jst. Projekt opracowany przez samorządowców pod hasłem "Stawka większa niż 8 mld" leży w Sejmie od trzech lat.
Drugie posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się 25 i 26 listopada. W programie znalazło się m.in. pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o
dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt od trzech lat jest w Sejmie, ale nikt się nim nie zajął.

Powrót po 3 latach

Uzasadnienie przedstawi jako przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dyrektor w Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

To właśnie ZMP wspólnie z innymi organizacjami samorządowymi, zebrał w 2012 roku ponad
200 tys. podpisów pod projektem ustawy.

Autorzy proponowali w nim m.in., by gminom zwiększyć udział w podatku PIT z 39,34 proc. do 48,78 proc., powiatom z 10,25 proc. do 13,03 proc., a województwom z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Stawka większa niż 8 mld

Samorządowcy zanieśli wówczas zebrane podpisy do Sejmu w symbolicznym przemarszu z Placu Trzech Krzyży na ulicę Wiejską.

W ten sposób zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiej kampanii „Stawka większa niż 8 mld”. - To dopiero początek działań związanych z przywróceniem równowagi finansowej JST i zapewnieniem dalszego rozwoju gmin – mówił ówczesny prezes ZMP Ryszard Grobelny.

Sprawa utknęła jednak w "sejmowej zamrażarce". PiS już w kampanii wyborczej zapowiadał powrót do projektu.

- Losy tego projektu odzwierciedlają podejście obecnego rządu i koalicji do samorządów. Projekt został złożony w 2012 r, wprawdzie PO zapowiedziała ze się nim zajmie, powołano nawet podkomisję, ale ta podkomisja od tego czasu się nie spotkała ani razu – mówił poseł PiS Jacek Sasin i dodawał.

- Niedofinansowanie samorządów jest palącym problemem, dlatego prace nad ustawami, które mają przynieść skutki w lokalnych budżetach, muszą toczyć się równolegle. Nie da się tego osiągnąć bez poważnej dyskusji z samorządami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obywatel gminy, 2015-11-22 22:16:39

    Po pierwszym czytaniu do kosza, może nawet nie przejdzie Komisji sejmowej. Ot rzeczywistość.