PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm znowelizował prawo ochrony środowiska. Będą zmiany w WFOŚiGW

  • PAP/MIW    24 marca 2017 - 13:23
Sejm znowelizował prawo ochrony środowiska. Będą zmiany w WFOŚiGW
Sejm znowelizował prawo ochrony środowiska. (fot. twitter.com / mat. Sejm RP)

Sejm przyjął w nocy z 23 na 24 marca nowelizację Prawa ochrony środowiska. Zakłada ona zwiększenie roli ministra środowiska w powoływaniu członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy środowiska, a także zmniejszenie ich liczby.
• Posłowie przed przyjęciem ustawy poparli poprawki, jakie zaproponowali posłowie PiS. Odrzucono natomiast zmiany, jakie proponowała opozycja.

• Opozycja zarzucała, że zmiana nie była konsultowana z samorządami, a nowe prawo wpłynie na ich sposób funkcjonowania.

• Resort środowiska i politycy PiS twierdzą, że samorządowcy z małych miast i gmin popierają nowelizację, gdyż liczą, że dostaną dotacje finansowe "niezależnie od koloru politycznego".

Za uchwaleniem ustawy głosowało 242 posłów, przeciw było 184, 10 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Więcej władzy dla ministra środowiska

Posłowie przed przyjęciem ustawy poparli poprawki, jakie zaproponowali posłowie PiS. Jedna z nich mówi, że w terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy - wojewodowie, zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz sejmiki województw wyznaczą po raz pierwszy członków i wiceprzewodniczących rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Jeżeli ten termin nie zostanie dotrzymany członków rad wyznaczy minister środowiska.

Kolejna przyjęta zmiana zakłada, że po dwóch miesiącach od wejścia w życie znowelizowanych przepisów, minister środowiska wyznaczy skład i strukturę rady nadzorczej NFOŚiGW.

Odrzucono natomiast zmiany, jakie proponowała opozycja. PSL chciało m.in., by zarządy wojewódzkich funduszy liczyły od 2 do 3 osób (w nowela mówi o jednej maksymalnie dwóch osobach), a także, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od nowego roku. Poparcia nie uzyskały też wnioski PO i Nowoczesna o odrzucenie projektu ustawy.

Czytaj : Minister bierze WFOŚiGW. Samorządowcy i naukowcy apelują do premier Szydło

Propozycja nowego prawa została przygotowana przez posłów PiS. Zmieniać będzie ona głównie sposób powoływania członków rad nadzorczych funduszy ochrony środowiska, szczególnie wojewódzkich. Po zmianie to minister środowiska będzie miał większy wpływ na ich powoływanie i odwoływanie. Obecnie robią to minister środowiska i sejmiki województwa.

Zgodnie z nowelą zmniejszy się liczba członków rad nadzorczych w NFOŚiGW z 12 osób do 11, a w wojewódzkich funduszach - z siedmiu do pięciu osób. Liczba członków zarządów wojewódzkich funduszy spaść ma z czterech do jednej osoby, maksymalnie dwóch. Mandat dotychczasowych rad nadzorczych funduszy ochrony środowiska ma wygasnąć 14 dni po wejściu w życie ustawy.

Zdaniem opozycji ustawa jest niekonstytucyjna

Podczas prac w Sejmie opozycja (PO, Nowoczesna, Kukiz'15 i PSL) krytykowała zaproponowane rozwiązania. Przekonywała, że jest to "ustawa kadrowa", a jej cel to przejęcie kontroli przez administrację rządową nad instytucjami, na który obecnie mają wpływ samorządy. Przedstawiciele opozycji dodawali, że jest ona niekonstytucyjna, przez naruszenie zasady decentralizacji władzy m.in. dlatego, że nie była konsultowana z samorządami, a nowe prawo wpłynie na ich sposób funkcjonowania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny samorządowiec, 2017-03-27 07:50:04

    PiS = PZPR niech zmniejszy liczbę wicewojewodów jak było za PO-PSL do 2 ilu jest przedstawicieli Sejmiku w tej radzie WFOSGW ?