PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik apeluje o zniesienie podatku od kopalin

  • PAP    19 grudnia 2013 - 16:34
Sejmik apeluje o zniesienie podatku od kopalin

Sejmik województwa dolnośląskiego zaapelował w czwartek do Sejmu i Senatu o zniesienie podatku od wydobycia niektórych kopalin. W apelu podkreślono, że podatek uderza w kondycję ekonomiczną KGHM i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin wszedł w życie w połowie kwietnia 2012 r. Na początku grudnia tego roku resort finansów poinformował, że dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec października 2013 r. 1 mld 632,386 mln zł, czyli 74,2 proc. planu na ten rok. W ustawie budżetowej na 2013 r. zapisano dochód z podatku od wydobycia niektórych kopalin na poziomie 2,2 mld zł. Planowany dochód z tytułu tego podatku w 2014 r. to około 2 mld zł.

Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

W apelu przyjętym w czwartek przez sejmik województwa dolnośląskiego podkreślono, że podatek od wydobycia niektórych kopalin jest obciążeniem dotyczącym tylko KGHM i tylko województwa dolnośląskiego. "Jego wprowadzenie zmniejszyło konkurencyjność polskiego przemysłu miedziowego w świecie i spowodowało, że wydobycie rudy miedzi i srebra w niektórych dolnośląskich złożach przestało się opłacać" - podkreślono w apelu.

Jak oceniono, podatek pogorszył sytuację ekonomiczną KGHM. "Pojawiło się realne zagrożenie zamknięcia części kopalń, pomimo istnienia niewyczerpanych złóż, i w konsekwencji redukcji działalności firmy" - napisano w apelu. W uzasadnieniu sprecyzowano, że redukcja wydobycia może dotknąć złoża o mniejszej zawartości miedzi i srebra, a eksploatowane będą jedynie te złoża, w których zawartość miedzi i srebra jest na tyle wysoka, że "umożliwi uzyskanie zysku po odliczeniu kosztów wydobycia i zapłacenia podatku".

"Realizacja tego wysoce prawdopodobnego scenariusza doprowadzi do znacznego wzrostu liczby bezrobotnych w regionie, który do tej pory był jednym z ośrodków polskiego dobrobytu" - napisano w apelu.

Za przyjęciem uchwały ws. apelu głosowało 20 radnych z klubów: Obywatelski Dolny Śląska, PiS i SLD-PSL. Od głosu wstrzymało się 14 radnych z klubu PO. Nikt nie głosował przeciw apelowi. Apel zostanie wysłany do marszałków Sejmu i Senatu.

To kolejna uchwała sejmiku województwa dolnośląskiego ws. podatku od niektórych kopalin. W styczniu 2012 r., jeszcze przed uchwaleniem podatku przez Sejm, sejmik podjął uchwałę, w której podkreślono, że podatek od wydobycia niektórych kopalin proponowany przez Ministerstwo Finansów, jest za wysoki i uderzy w kondycję KGHM i regionu.

Wówczas marszałek województwa dolnośląskiej Rafał Jurkowlaniec podkreślał, że region nie odczuje nowej "daniny" w 2012 r., lecz w perspektywie kolejnych lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • oliva, 2013-12-19 19:44:59

    jeżeli apeluje to dla dobra dla przemyślenia pewnych rzeczy a nie krytykowania. to jest za duża stawka żeby sobie tak pochopnie postepowac. nie wiem skad taka reakcja ale...