PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik Opolskiego przyjął budżet województwa na rok 2015

  • PAP    19 grudnia 2014 - 22:00
Sejmik Opolskiego przyjął budżet województwa na rok 2015

Fot. opolskie.pl

Plan dochodów w przyszłorocznym budżecie woj. opolskiego przyjętym w piątek jest niższy w stosunku do roku obecnego o 80 mln zł, a plan wydatków - o 100 mln zł. Władze zapowiedziały szukanie oszczędności. "To będzie budżet trudny" - przyznał marszałek regionu.
Trzech radnych: Bogdan Wyczałkowski (nie było go na pierwszej sesji) oraz Sławomir Tubek (mandat po Sabinie Nowosielskiej, która została prezydentem Kędzierzyna-Koźla) i Zdzisław Siewiera (mandat po Antonim Jastrzembskim, wicewojewodzie opolskim) złożyło ślubowanie.

Następnie radni wysłuchali expose marszałka województwa opolskiego, Andrzeja Buły. - Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że przed nami cztery lata wyzwań. To być może będą najważniejsze dla dalszego rozwoju regionu lata w ostatnich dziesięcioleciach – mówił marszałek Buła. I dodawał: - Czas wyścigów w wydawaniu pieniędzy unijnych minął. Teraz musimy mądrze zainwestować, by zbudować podwaliny pod dalsze funkcjonowanie regionu po roku 2020, gdy strumień pieniędzy unijnych, płynący do Polski, będzie znacznie mniejszy.

Czytaj też: Komisja Europejska podpisała RPO Opolskiego

Za priorytet marszałek uznał program Specjalnej Strefy Demograficznej pod nazwą „Opolskie dla rodziny”, rozumiany jako szereg działań skierowanych do mieszkańców – od momentu narodzin poprzez okres edukacji, wejścia w rynek pracy, do działań skierowanych do seniorów. Ludzie i wiedza będą stanowić największą wartość. Na szkolnictwo od szczebla podstawowego po ogólnokształcący przeznaczonych zostanie 20 mln euro. Na projekt adresowany do szkół zawodowych 22 mln euro, na staże w ramach krajowego programu POWER – 40 mln euro.

Marszałek Andrzej Buła przypomniał, iż w kontrakcie terytorialnym i Regionalnym Programie Operacyjnym zapisano 10 mld złotych na inwestycje o znaczeniu regionalnym i krajowym. Za te pieniądze zostaną zrealizowane strategiczne inwestycje dla infrastruktury transportowej regionu – m.in. 1,2 mld złotych pójdzie w poprawę żeglowności Odry, około 370 mln euro w modernizację linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle oraz linie lokalne: Opole – Kluczbork, Opole – Nysa, Nysa – Brzeg. Budowane będą obwodnice Nysy, Niemodlina, Kędzierzyna-Koźla, Myśliny, Malni i Choruli. Modernizowana droga nr 454 na osi północ – południe. Powstaną obwodnice Dobrzenia Wielkiego i Czarnowąsów.

Czytaj też: Zakończyła się przebudowa Małego Rynku w Opolu

Dyskusja nad expose marszałka przewidziana jest na następnej sesji sejmiku. Do wystąpienia szefa zarządu odniósł się jedynie wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński, mówiąc, iż marszałek zarysował wyzwania, cele, możliwości realizacji oraz wielopłaszczyznowe partnerstwo, bo skala wyzwań jest ogromna. Zadeklarował pomoc administracji rządowej oraz złożył wszystkim radnym życzenia świąteczne.

Na sesji grudniowej radni przyjęli także budżet województwa na rok 2015. W stosunku do roku obecnego plan dochodów jest niższy o 80 mln złotych, a plan wydatków mniejszy o 100 mln złotych. Oznacza to konieczność szukania alternatywnych rozwiązań organizacyjnych, które skutkować będą ograniczeniem kosztów finansowych we wszystkich jednostkach organizacyjnych, w tym także w urzędzie marszałkowskim, gdzie koszty funkcjonowania muszą zmaleć o 20 proc.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.