PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik pomorski przeciwko utworzeniu woj. środkowopomorskiego

  • bad/PAP    19 października 2015 - 17:52

Pomorski sejmik samorządowy przyjął w poniedziałek, na nadzwyczajnej sesji, specjalną uchwałę, w której opowiedział się przeciwko przedstawionemu przez PiS pomysłowi utworzenia woj. środkowopomorskiego. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS: opuścili salę obrad.
O propozycjach zmian w podziale administracyjnym kraju mówili przed paroma tygodniami politycy PiS, m.in. prezes tej partii Jarosław Kaczyński i szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak. PiS zaproponował utworzenie dwóch nowych województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. Ten ostatni region miałyby złożyć się - jeśli mieszkańcy zgodzą się na to w referendum, głównie z subregionów słupskiego i koszalińskiego.

Dyskusja i głosowanie nad uchwałą sejmiku zawierającą stanowisko ws. ewentualnego utworzenia woj. środkowopomorskiego, było jedynym punktem poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji.

Pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego jest szkodliwy

Za przyjęciem uchwały, w której radni opowiedzieli się przeciwko pomysłowi utworzenia województwa środkowopomorskiego zagłosowało 20 radnych PO i PSL. W głosowaniu nie wzięło udziału pięcioro radnych PiS: opuścili oni salę już w momencie uchwalania porządku obrad - jeszcze przed dyskusją i głosowaniem.

W przyjętym stanowisku sejmik woj. pomorskiego uznał, że pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego jest "szkodliwy nie tylko dla regionów północnej Polski, ale dla całego kraju". "Należy podkreślić, że zmiana liczby i granic województw wiązałaby się z koniecznością renegocjacji wszystkich szesnastu regionalnych programów operacyjnych, z uwzględnieniem koniecznych przesunięć środków pomiędzy nimi, zgodnie z nowymi, czyli zmienionymi w wyniku przekształceń na mapie województw, wyliczeniami wskaźników, które były podstawą przyznania im określonych kwot z budżetu Unii Europejskiej" - napisali radni.

Radni powołali się też na argumenty ekonomiczne. "Wydzielenie z istniejących województw ziem w dużej mierze słabych strukturalnie (np. o słabej bazie podatkowej, biorąc pod uwagę płatników podatku PIT i przede wszystkim - CIT) i utworzenia w oparciu o nie województwa koszalińskiego/środkowopomorskiego doprowadzi nie tylko do powstania jednostki samorządu, która będzie niezdolna do prowadzenia samodzielnej polityki rozwoju, ale również osłabi potencjał innych województw" - napisano w uchwale.

Radni przypomnieli też, że ustanowienie środkowopomorskiego sprawiłoby, iż część Kaszub znalazłaby się w granicach innego województwa. "Podzielenie Kaszub czyli regionu o wyraźnej tożsamości i bogatych doświadczeniach dziejowych, pomiędzy województwo pomorskie i ewentualne nowo utworzone województwo koszalińskie/środkowopomorskie, spotka się na ziemi kaszubskiej ze stanowczą dezaprobatą społeczną" - napisano w stanowisku.

Uchwała ma zostać przekazana pomorskim parlamentarzystom oraz władzom samorządowym regionów, których dotyczy proponowana przez PiS zmiana.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który był jednym z gości na posiedzeniu sejmiku, powiedział dziennikarzom, że - w jego opinii - propozycja powołania nowego województwa, "to zamysł polityczny". Borusewicz dodał, że PiS chce w ten sposób "zmienić układ polityczny w województwach".KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.