PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik przyjął budżet województwa na 2015 rok

  • PAP    19 stycznia 2015 - 21:22
Sejmik przyjął budżet województwa na 2015 rok
Fot. Fotolia

Sejmik przyjął w poniedziałek budżet woj. śląskiego na 2015 rok. Władze regionu do zadań priorytetowych zaliczyły m.in. dokończenie odcinka gliwickiego Drogowej Trasy Średnicowej G2, kontynuację prac budowlanych przy zadaszeniu Stadionu Śląskiego.
Za przyjęciem budżetu głosowało 24 radnych, 20 było przeciw. W wyniku jesiennych wyborów w sejmiku woj. śląskiego nadal rządzi koalicja PO-PSL-SLD, która dysponuje większością głosów.

W przyszłym roku całkowite dochody województwa mają wynieść ok. 1,67 mld zł i będą one niższe, jak poinformowano na sesji, o ok. 13 proc. w stosunku do budżetu na 2014 (po zmianach na koniec września). Z kolei wydatki zaplanowano na ok. 1,86 mld zł (spadek o ok. 12 proc.). Deficyt wyniesie ok. 187,3 mln zł.

"Ujemna różnica pomiędzy dochodami i wydatkami oznacza, że w roku 2015 budżet Województwa jest deficytowy. Zachodzi więc konieczność uzupełnienia dochodów o środki pochodzące z innych źródeł. Uchwała budżetowa jest zrównoważona przychodami w wysokości ok. 257,6 mln zł - w tym kredyt 257,017 mln zł" - podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Znaczącą kwotę w budżecie na 2015 rok, jak poinformowano w poniedziałek, stanowią rozchody na spłatę rat kapitałowych od kredytów zaciągniętych przez Województwo Śląskie w latach poprzednich. Prognozuje się, że wyniesie ona 70,1 mln zł. Kwota długu, jak podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, z tytułu wszystkich kredytów planowana jest na koniec grudnia 2015 roku - na ok. 87,7 mln zł.

Przygotowany przez poprzedni zarząd woj. śląskiego budżet, marszałek Wojciech Saługa ocenił jako "budżet kontynuacji" oraz "stabilizacji". "Rewolucji w nim, my jako ten nowy zarząd i jako nowy sejmik dokonać nie mogliśmy" - mówił podczas sesji Saługa. Zaznaczył, że jest "gotowy na dokonanie pewnych zmian być może już w marcu".

Poinformował też, że być może uda się "wygospodarować"środki na "zabezpieczenie przed dewastacją" malowideł w katedrze w Sosnowcu, w której w ub. roku doszło do pożaru. "Oczekujemy jasnego sprecyzowania przez księdza proboszcza tej parafii rzeczy, na które nie będzie miał finansowania ani z ubezpieczenia ani z tego co zebrano na tacę ani z tych dotacji, które już nasz samorząd, czy samorząd miasta Sosnowiec przekazał" - dodał Saługa.

Do zadań priorytetowych w nowym budżecie Saługa zaliczył m.in. dokończenie w 2015 roku odcinka gliwickiego G2 (DTŚ), kontynuację prac budowlanych przy zadaszeniu Stadionu Śląskiego, przygotowanie do otwarcia Muzeum Śląskiego.

Jak poinformował PAP Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego przygotowanie Muzeum Śląskiego do otwarcia dla mieszkańców regionu jest jednym z priorytetów. "Na ten cel zapisano w budżecie Województwa ok. 16,7 mln zł" - powiedział i dodał, że na rewitalizację zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej Kopalni "Katowice" i budową niezbędnej infrastruktury przeznaczono ok. 13,1 mln zł. "Ta kwota to wkład własny województwa do projektu, który będzie realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014" - poinformował Trólka.

Na kontynuację prac budowlanych przy budowie zadaszenia Stadionu Śląskiego oraz infrastruktury technicznej zapisano w budżecie ok. 46,6 mln zł. "Przewidziano także podwyższenie kapitału zakładowego dla samorządowej spółki Stadion Śląski o ok. 75,6 mln zł z przeznaczeniem na budowę zadaszenia" - podał Trólka.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.