PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik wielkopolski wyraził uznanie dla protestujących ws. reformy sądownictwa

  • PAP/KDS    24 lipca 2017 - 16:05
Sejmik wielkopolski wyraził uznanie dla protestujących ws. reformy sądownictwa
Inicjatorem przyjęcia stanowiska był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego (fot. www.umww.pl)

Sejmik Województwa Wielkopolskiego zabrał głos w sprawie reformy sądownictwa. - Przyjęcie reformujących polski wymiar sprawiedliwości ustaw w trybie "nocnym" (...) miało na celu podporządkowanie sądów i sędziów woli PiS i Zjednoczonej Prawicy - czytamy w przyjętym przez wielkopolskich radnych stanowisku (24 lipca). Dokument trafi do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który tego dnia poinformował o planach zawetowania dwóch ustaw.
W stanowisku podkreślono, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego z ogromnym uznaniem odnosi się do osób i środowisk, które w ostatnich dniach wyrażają swój protest wobec przyjętych przez Sejm i Senat RP: ustawy o Sądzie Najwyższym oraz zmian w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawo o ustroju sądów powszechnych. Popieramy te protesty, mające na celu dobro Państwa i Narodu polskiego - zaznaczono.

Radni napisali również, że sejmik podziela pogląd, że przyjęcie reformujących polski wymiar sprawiedliwości ustaw w trybie "nocnym", bez konsultacji społecznych miało na celu podporządkowanie sądów i sędziów woli PiS i Zjednoczonej Prawicy. Jak podkreślono ustawy te w sposób bezpardonowy łamią zapisany w Konstytucji RP trójpodział władzy, będącej fundamentem demokratycznego państwa prawa.

Jednocześnie Sejmik zwrócił się do prezydenta o zainicjowanie dyskusji dotyczącej reformy sądownictwa, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.

W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że mając na uwadze liczne protesty społeczne związane z uchwaleniem nowego prawa z pominięciem konsultacji społecznych w tak ważnych sprawach, zachodzi uzasadniona konieczność zajęcia stanowiska przez SWW jako reprezentanta wspólnoty wielkopolskiej w przedmiotowej sprawie.

W poniedziałek prezydent Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Zapowiedział, że przygotuje nowe ustawy w tej sprawie. Mam nadzieję, że przy pomocy ekspertów te ustawy uda się przygotować w ciągu dwóch miesięcy - powiedział prezydent. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.