PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik województwa podkarpackiego z absolutorium. Plan dochodów wykonany w 99 procentach

  • PAP/MN    27 czerwca 2016 - 15:30
Sejmik województwa podkarpackiego z absolutorium. Plan dochodów wykonany w 99 procentach

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl (fot. archiwum)

• Radni sejmiku województwa podkarpackiego udzielili w poniedziałek (27 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu zarządowi województwa.
• Po kilkugodzinnej debacie 20 radnych głosowało za udzieleniem absolutorium, dziewięcioro było przeciw.
• Deficyt na koniec poprzedniego roku wyniósł 82 mln zł. W budżecie zapisano 138 mln zł.
Marszałek województwa Władysław Ortyl w dyskusji przed głosowaniem powiedział, że plan dochodów został wykonany w 99 proc. Zaznaczył, że 1 proc. niewykonania wynika m.in. z mniejszych dotacji celowych.

"Dochody własne województwa były większe od zaplanowanych o ponad 13 mln zł. Kwota ta wynika m.in. z większych podatków od osób fizycznych i prawnych. Również podległe jednostki budżetowe dobrze wykonały swoje dochody" - dodał.

Ortyl podkreślił, że plan wydatków został zrealizowany w 95 proc., co - według niego - jest bardzo dobrym wynikiem.

Czytaj też: Zarząd małopolskiego z absolutorium

Marszałek powiedział również, że deficyt na koniec poprzedniego roku jest mniejszy niż zaplanowany był w budżecie i wyniósł 82 mln zł. W budżecie zapisano 138 mln zł.

Jak zaznaczył Ortyl w ubiegłym roku zakończono 35 inwestycji wieloletnich, w tym m.in. warte prawie 500 mln zł zadania drogowe.

Z danych jakie przedstawił marszałek wynika, że na koniec 2015 r. zadłużenie województwa wynosiło 296,5 mln zł i "systematycznie maleje".

Szef rządzącego w sejmiku klubu PiS zapowiedział, że radni PiS będą głosować za absolutorium dla zarządu.

Krytyczni wobec wykonania budżetu byli radni będący w opozycji z klubów PO i PSL. Teresa Kubas-Hul przewodnicząca klubu PO w sejmiku zarzucała zarządowi, że nie zrealizował żadnych nowych projektów.

Czytaj też: Zarząd województwa podlaskiego z absolutorium

"Jest to wykonanie budżetu polegające tylko na zamknięciu i zrealizowaniu przedsięwzięć, które zostały zaplanowane przez poprzedników. Natomiast jesteśmy w roku 2016 i od 2014 r. możemy realizować projekty w ramach nowej perspektywy, a nawet nie przygotowano dokumentów do realizacji nowych przedsięwzięć. To źle wróży dla województwa podkarpackiego" - mówiła.

Kubas-Hul zwróciła też uwagę, że budżet był bardzo często zmieniany.

Występujący w imieniu klubu PSL radny Władysław Stępień, powiedział, że w ubiegłorocznym budżecie w wielu obszarach ograniczono wsparcie. Wymienił m.in. inwestycje drogowe, które znacznie ograniczono.

Szef klubu PSL w sejmiku Wiesław Lada mówił natomiast dziennikarzom, że radni Stronnictwa głosować będą przeciw, bo zarząd nie realizuje ich wniosków.

Zdaniem Lady, budżet można było wykonać lepiej. "Ten budżet z 2015 r. w dziale dochodów jest mniejszy od poprzedniego o 300 mln zł. Dlatego nie możemy tego akceptować, stąd głosowanie przeciw" - podkreślił.

Marszałek Władysław Ortyl już po głosowaniu powiedział dziennikarzom, że każda debata budżetowa i nad absolutorium jest "debatą emocjonującą i jednocześnie i bardzo ważną".

"Mówimy o bardzo dużych pieniądzach, o kierunkach rozwoju regionu o projektach strategicznych ich wykonaniu i to dziś miało miejsce. Myślę, że każda opozycja musi krytycznie patrzeć na to, co się dzieje w kategorii realizacji budżetu, aby dopingować zarząd do jeszcze lepszej realizacji i tak traktuję tę dzisiejszą debatę" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.