PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik województwa przyjął budżet na 2015 r.

  • PAP    27 stycznia 2015 - 20:16

Radni zachodniopomorskiego sejmiku przyjęli we wtorek budżet województwa na 2015 r. Dochody mają wynieść nieco ponad 641 mln zł, a wydatki niewiele ponad 715 mln zł.
Marszałek woj.zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział, że jest to budżet proinwestycyjny, gdyż 38 proc. wydatków pochłoną inwestycje.

Za przyjęciem budżetu głosowali radni PO i PSL, wstrzymali się lub głosowali przeciwko radni PiS i SLD.

Jak mówił marszałek Olgierd Geblewicz, budżet województwa jest przede wszystkim przejściowy, ponieważ z jednej strony kończy się unijna perspektywa finansowa 2007-2013,z drugiej zaś wciąż nie ruszyły fundusze w ramach perspektywy na lata 2014-2020.

"Na bieżących dochodach województwa w znaczący sposób odbiła się zmiana przepisów odnoszących się do janosikowego, co oznacza, że do kasy regionu wpłynie o około 50 mln zł mniej" - mówił Geblewicz. "To jednak wciąż budżet proinwestycyjny, bo 38 proc., czyli 271 mln zł stanowić będą w nim wydatki inwestycyjne" - dodał.

Najwięcej wydatków budżetu pochłonie transport, łączność i zaopatrzenie w energię, to w sumie blisko 340 mln zł, co stanowi 47,5 proc. ogółu wydatków. Na zadania związane z pasażerskimi przewozami kolejowymi zaplanowano blisko 167 mln zł (pula obejmuje m.in. zakup i modernizację taboru kolejowego). Z kolei inwestycje przeznaczone na drogi wojewódzkie mają wynieść ponad 70 mln zł.

Prawie 87 mln zł z budżetu przeznaczonych zostało także na rolnictwo, rybactwo i ochronę środowiska, 83 mln zł na kulturę, sport i turystykę i niecałe 79 mln zł na administrację i bezpieczeństwo publiczne.

Pieniądze z budżetu zasilą w tym roku m.in. powstające w Szczecinie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem (19,5 mln zł), przebudowywaną siedzibę Opery na Zamku (blisko 9 mln zł), budowane Centrum Dialogu Przełomy (3 mln zł) czy modernizację północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich (8 mln zł).

Podstawowym źródłem dochodów budżetu będą dotacje i płatności z UE 161 mln zł, subwencja 132 mln zł oraz udział w podatkach budżetu państwa 170 mln zł.

Przewodniczący klubu radnych PiS zachodniopomorskiego sejmiku Paweł Mucha zwrócił uwagę na to, że w porównaniu do ubiegłorocznego budżetu zwiększył się deficyt budżetowy i zmniejszyła nadwyżka operacyjna.

Mucha dodał, że dochody budżetu są o jedną czwartą mniejsze, niż w ubiegłym roku. Nie pomaga także - jak powiedział Mucha - zła polityka państwa, która nie pozwala samorządom zaplanować wydatków.

Podobną opinię wyraził przewodniczący SLD w sejmiku Dariusz Wieczorek, według którego, budżet jest "bardzo słaby" i pokazuje bezradność samorządu województwa.

"Cierpimy za decyzje władz centralnych, bo nie zrekompensowano nam strat w wyniku decyzji o janosikowym. Mamy o 200 mln zł mniej dochodów, a tym samym wydatków, co przy dochodach na 2015 r. w wysokości 650 mln zł świadczy o poważnym problemie systemu finansów publicznych" - powiedział Wieczorek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.