PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik województwa świętokrzyskiego za integralnością regionu

  • PAP    5 lutego 2016 - 18:31
Sejmik województwa świętokrzyskiego za integralnością regionu

W związku z inicjatywą utworzenia woj. częstochowskiego stanowiska na temat zachowania integralności woj. opolskiego i łódzkiego podjęli w ciągu ostatnich dwóch miesięcy radni tamtejszych sejmików wojewódzkich (fot. youtube)

• Sejmik woj. świętokrzyskiego jednogłośnie przyjął stanowisko ws. integralności regionu i utrzymania obecnego podziału administracyjnego kraju.
• To reakcja na informacje o możliwości utworzenia woj. częstochowskiego - kosztem m.in. powiatu włoszczowskiego.
• Zdaniem marszałka województwa Adama Jarubasa stanowisko sejmiku „ma charakter prewencyjny”.
Uchwała ma trafić m. in. do kancelarii prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, wojewody świętokrzyskiego.

Inicjatywę podjęcia stanowiska ws. integralności województwa wysunęli podczas piątkowych obrad sejmiku radni PSL, którzy mają większość w tym gremium. W głosowaniu nad projektem uchwały nie wzięli udziału m.in. radni PiS - argumentowali, iż rząd nie prowadzi prac nad utworzeniem woj. częstochowskiego.

W uchwale sejmik zwraca się ze „stanowczym apelem o zachowanie obowiązującego podziału terytorialnego kraju oraz powstrzymanie inicjatyw zmierzających do jego naruszenia”.

„Zgłaszana przez polityków PiS koncepcja utworzenia nowego woj. częstochowskiego i włączenia w jego granice powiatu włoszczowskiego spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem w naszym regionie i jest postrzegana jako zamierzenie naruszające istniejące więzi gospodarcze, społeczne i kulturowe” – napisano w uchwale.

Autorzy uchwały zwrócili uwagę, iż obecne regiony są „efektem trudnego społecznego kompromisu”. „Przez minione lata funkcjonowania wpisały się w świadomość społeczeństwa i stały się fundamentem budowania tożsamości regionalnej. Zmiany w tym zakresie byłyby kosztownym i niepotrzebnym powrotem do społecznego sporu i niepokoju” – napisano.

„Nie jest tak, że istnienie województwa świętokrzyskiego jest uznawane jako dogmat przez wszystkie środowiska polityczne i cały kraj. Chcemy podkreślić, że nasi mieszkańcy utożsamiają się z województwem, także ci z powiatu włoszczowskiego” – mówił na konferencji prasowej poprzedzającej głosowanie przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk (PSL).

Szef klubu radnych PSL, przedstawiciel zarządu województwa Piotr Żołądek ocenił, iż pomysły nowego podziału administracyjnego kraju „mogą w konsekwencji doprowadzić (...) do całkowitej likwidacji województwa świętokrzyskiego”.

W opinii Żołądka zmiany terytorialne wymagałyby renegocjacji unijnych kontraktów. Jego zdaniem jakakolwiek dyskusja o podziale administracyjnym kraju jest możliwa dopiero po 2020 r. „Jeżeli chcemy dyskutować o nowym kształcie i formie funkcjonowania samorządów, to musi być to dyskusja wielopłaszczyznowa. Naszym zdaniem należy także dyktować co sposobach finansowania samorządów. To musi być poprzedzone (…) konsultacjami społecznymi” – podkreślił.

Przewodniczący klubu radnych PiS, wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Pruś argumentował na sesji, że stanowisko z ogólnikowymi zapisami, iż to „politycy PiS” zgłaszali koncepcję utworzenia woj. częstochowskiego kosztem pow. włoszczowskiego, nie powinno być w ogóle procedowane. Przypomniał, że o zachowaniu integralności regionu mówił w styczniu w Kielcach wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Przedstawiciel rządu powiedział wówczas dziennikarzom, że nie ma zagrożenia, by jakikolwiek fragment woj. świętokrzyskiego został oderwany i przyłączony do innego województwa.

Radny PiS, b. burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski ocenił, iż dyskusję na forum sejmiku na temat jakichkolwiek zmian muszą poprzedzić działania administracyjno-prawne na poziomie rządu. Jego zdaniem sprawa funkcjonuje tylko w przestrzeni medialnej.KOMENTARZE (1)

  • JerzyS, 2016-02-08 09:17:31

    W sejmiku woj. Swietokrzyskie, przewage liczebna ma PSL,a ci zkoleji,sa bardzo zapracowani,nic nie robiac; trzeba w koncu sie czyms wykazac...