PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmowe komisje za metropolią w woj. śląskim od 1 lipca br.

  • PAP/JS    21 lutego 2017 - 20:35
Sejmowe komisje za metropolią w woj. śląskim od 1 lipca br.
Sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej (fot. Sejm/twitter)

Zmianę jednego z terminów, umożliwiającą utworzenie metropolii w woj. śląskim od 1 lipca br., wprowadził do projektu ustawy metropolitalnej dla tego regionu sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych samorządy konurbacji katowickiej postulują od lat. Prace nad rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego Sejm rozpoczął 10 lutego br. Przygotowany przez MSWiA projekt ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawiera ona szereg wad.

Obecna ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami, metropolia miała powstać na Śląsku 1 stycznia 2017 r. Przedstawiciele rządu deklarują wolę, aby metropolia w regionie powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Procedura przewidziana w projekcie, nad którym obecnie pracują posłowie, zakłada, że związek tworzy rozporządzeniem Rada Ministrów, co - jak zakładano pierwotnie - powinno nastąpić do 31 marca. Opozycja wraz z częścią samorządowców wskazywała jednak, że miasta nie zdążą już w tym roku w takim terminie przeprowadzić wymaganych formalności. Problem ten przedstawiciele rządu poruszyli już podczas pierwszego czytania projektu ustawy, z intencją wprowadzenia do niego zmian.

W tym kontekście, przed rozpoczęciem procedowania projektu przez komisje, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek mówił m.in., że zasadniczy termin powstania związku (30 lipca, z rozpoczęciem działalności od 1 stycznia roku następnego) nie wymaga zmian. Natomiast "elementy wymagające przepracowania" to przesunięcie terminu wydania rozporządzenia Rady Ministrów tworzącego metropolię z 31 marca na 31 czerwca.

Chwałek poinformował też, że wobec głosów samorządów projektowany termin zwołania pierwszego posiedzenia zgromadzenia tworzonego związku może zostać wydłużony - z miesiąca (od utworzenia związku) do dwóch miesięcy. Z kolei termin trzech miesięcy na wyrażenie opinii m.in. zainteresowanych samorządów ws. utworzenia związku - po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami - może zostać skrócony do dwóch (jeśli w tym czasie nie zostanie wyrażona opinia, wymóg jej zasięgnięcia uznany będzie za spełniony).

Takie właśnie poprawki zmieniające terminy złożył następnie poseł Jerzy Polaczek (PiS), który we wtorek przewodniczył obradom połączonych komisji. Poprawki te, za zgodą m.in. strony samorządowej, zostały przez komisje przyjęte.

Polaczek zaproponował rozpatrzenie przez komisje całego projektu "punkt po punkcie", co miałoby dać marszałkowi Sejmu podstawę do wyrażenia zgody na przeprowadzenie jego drugiego czytania na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Współtwórca obowiązującej ustawy metropolitalnej, poseł PO Marek Wójcik zaproponował zmianę tytułu ustawy, poprzez usunięcie z niego słów "dla woj. śląskiego", dzięki czemu - jak podnosił - zyska ona walor uniwersalny, przy zachowaniu wszystkich rozwiązań ustrojowych. Poseł przypomniał, że zgodnie z koncepcją przestrzennego zagospodarowania kraju, w Polsce istnieje osiem obszarów metropolitalnych. Podkreślał, że nie powinno się zamykać im szansy na skorzystanie z przepisów uchwalanych obecnie wyłącznie dla woj. śląskiego.

Poseł Wojciech Szarama (PiS) zaapelował do posłów PO o "nieutrudnianie powołania związku metropolitalnego w woj. śląskim". Ocenił, że poprawki uniwersalizujące projekt znacznie rozszerzą jego zakres, więc będą wiązały się m.in. z wymogiem przeanalizowania skutków finansowych ewentualnego tworzenia metropolii w innych częściach kraju.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.