Senat: gminy będą mogły finansować sterylizację zwierząt domowych

Gminy będą mogły finansować kastrację lub sterylizację zwierząt domowych posiadających właścicieli, przy poszanowaniu praw tych właścicieli - wynika z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którą w czwartek przyjął Senat.
Senat: gminy będą mogły finansować sterylizację zwierząt domowych
Zgodnie z nowymi przepisami, gminy będą mogły częściowo lub całkowicie finansować kastrację lub sterylizację zwierząt domowych, posiadających właścicieli, przy poszanowaniu praw tych właścicieli (fot.pixabay.com)

Za nowelizacją bez poprawek głosowało 74 senatorów, przeciw było dwóch, a pięć osób wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Autorzy nowelizacji zwracali uwagę, że obecnie brak jest przepisu, który reguluje kwestię dofinansowywania właścicielom przez gminy zabiegów zwierząt.

"Z dotychczasowych unormowań zawartych w ustawie wynika, że gmina mogła jedynie uregulować wysokość środków finansowych na realizację programu poprzez kastrację lub sterylizację, ale wyłącznie w odniesieniu do zwierząt bezdomnych lub kotów wolnożyjących (...), a nie w odniesieniu do zwierząt posiadających właścicieli" - podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj też: Gminy chcą rejestru właścicieli psów

Zgodnie z nowymi przepisami, gminy będą mogły częściowo lub całkowicie finansować kastrację lub sterylizację zwierząt domowych, posiadających właścicieli, przy poszanowaniu praw tych właścicieli.

W uzasadnieniu wskazano, że nadpopulacja zwierząt domowych i problem bezdomności zwierząt wynika m.in. z braku edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności.

"Ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji, jako głównej metody zapobiegania niekontrolowanej rozrodczości" - zaznaczono. W poselskiej propozycji zwrócono uwagę, że przyczyną bezdomności zwierząt jest również brak prawnej możliwości wydatkowania środków publicznych na sterylizację i kastrację zwierząt posiadających właścicieli.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co to za szastanie publicznymi pieniędzmi? Zamiast zarabiać, to gminy dopłacają!!! Przecież w miejscach wzmożonego występowania i szwendactwa bezpańskich i pańskich psów można wydawać zezwolenia Turkom na prowadzenie kebabów i problem rozwiązany! I pieniądze z podatków zasilą gminne kasy!... rozwiń

Hycel, 2016-12-01 22:24:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU