PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat: Na terenach zabytkowych konserwator zabytków zdecyduje o wycince drzew

  • PAP/JS    15 grudnia 2017 - 22:21
Senat: Na terenach zabytkowych konserwator zabytków zdecyduje o wycince drzew

Nowela porządkuje regulacje prawne dotyczące usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków (fot. pixabay.com)

Wycinka drzew i krzewów na terenach wpisanych do rejestru zabytków będzie możliwa jedynie po zgodzie wojewódzkiego konserwatora zabytków - stanowi ustawa zaakceptowana bez poprawek i jednogłośnie przez Senat.
Za nowelizacją ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami głosowało 86 senatorów, nikt nie był przeciw ani się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Nowela porządkuje regulacje prawne dotyczące usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Zgodnie z ustawą, wycinka drzew lub krzewów z terenów wpisanych do rejestru zabytków odbywać się będzie na podstawie zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, które wydawane będzie na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Ustawa ta bowiem reguluje kwestie opłat i kar za prowadzenie wycinki wbrew przepisom.

Ustawa stanowi, że prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, w tym prac polegających na usunięciu drzewa lub krzewu z nieruchomości lub jej części będącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem lub inną formą zaprojektowanej zieleni, będzie wymagało zgody konserwatora zabytków.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.