PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat: Na terenach zabytkowych konserwator zabytków zdecyduje o wycince drzew

  • PAP/JS    15 grudnia 2017 - 22:21
Senat: Na terenach zabytkowych konserwator zabytków zdecyduje o wycince drzew
Nowela porządkuje regulacje prawne dotyczące usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków (fot. pixabay.com)

Wycinka drzew i krzewów na terenach wpisanych do rejestru zabytków będzie możliwa jedynie po zgodzie wojewódzkiego konserwatora zabytków - stanowi ustawa zaakceptowana bez poprawek i jednogłośnie przez Senat.
Za nowelizacją ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami głosowało 86 senatorów, nikt nie był przeciw ani się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Nowela porządkuje regulacje prawne dotyczące usuwania drzew i krzewów z terenu nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Zgodnie z ustawą, wycinka drzew lub krzewów z terenów wpisanych do rejestru zabytków odbywać się będzie na podstawie zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, które wydawane będzie na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Ustawa ta bowiem reguluje kwestie opłat i kar za prowadzenie wycinki wbrew przepisom.

Ustawa stanowi, że prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, w tym prac polegających na usunięciu drzewa lub krzewu z nieruchomości lub jej części będącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem lub inną formą zaprojektowanej zieleni, będzie wymagało zgody konserwatora zabytków.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.