PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat: Należy znieść samoopodatkowanie się gmin

  • PAP    29 stycznia 2015 - 10:31
Senat: Należy znieść samoopodatkowanie się gmin

fot.fotolia

Senacka komisja petycji opowiedziała się za pracą nad zmianami w lokalnym prawie podatkowym, które miałyby znieść obowiązek płacenia przez gminy podatków od własnego mienia; są to sytuacje, w których gmina płaci podatek samej sobie.
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji  poparła petycję zbiorową, którą w ubiegłym roku w tej sprawie wniósł wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

Petycja dotyczy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Autorzy petycji zwracają uwagę, że obecnie gminy muszą wypełniać i składać deklaracje podatkowe, obliczać podatek i płacić go także w przypadku takich nieruchomości jak drogi wewnętrzne - wówczas podatek od nieruchomości samorząd musi płacić samemu sobie.

Autorzy petycji zaznaczają, że jest to obowiązek podatkowy, który sztucznie generuje i zawyża dochody gminy. Przywołują także opinię Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, która ocenia, że obecne przepisy prowadzą do "sytuacji paradoksalnej", stanowiącej jedynie biurokratyczny obowiązek niemający bezpośredniego sensu ekonomicznego dla budżetu gmin.

Przewodniczący komisji Michał Seweryński (PiS) powiedział, że projekt zmian w prawie przygotuje Biuro Legislacyjne, a następnie zajmie się nim komisja. Biuro nie ma wyznaczonego terminu, do kiedy musi przygotować projekt.

Stanowiska ws. petycji nie zajęło jeszcze Ministerstwo Finansów. Monika Derejko-Kotowska z Departamentu Podatków Lokalnych Ministerstwa Finansów powiedziała, że MF potrzebuje analiz dotyczących m.in. tego, czy ewentualna zmiana nie będzie miała wpływu na budżet państwa.

Powiedziała, że ponieważ nie jest znana struktura nieruchomości własnych w poszczególnych gminach, nie wiadomo, czy zmiana prawa podatkowego nie wpłynęłaby na wypłatę subwencji wyrównawczych dla gmin. "Analizy w tym zakresie są niezbędne" - podkreśliła.

Pod koniec ub. roku ministerstwo informowało, że zniesienie obowiązku podatkowego dotyczącego nieruchomości gminy wymaga m.in. rozstrzygnięcia, czy powinno ono obejmować wszystkie nieruchomości gminne, także przekazane innym podmiotom, np. jednostkom budżetowym, samorządowym zakładom budżetowym czy spółkom komunalnym.

Po rozpatrzeniu petycji Komisja Praw Człowieka, Praworządności może m.in. złożyć marszałkowi Senatu wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej z projektem ustawy. Może także upoważnić jednego ze swoich członków do złożenia wniosku o charakterze legislacyjnym podczas dyskusji nad danym punktem podczas obrad Senatu. Komisja może także nie podjąć inicjatywy ustawodawczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • gość, 2015-01-30 15:50:37

    Mieszkam w malej gminie i jestem za likwidacją gmin, albo części z nich, oni tam praktycznie nic nie robią pożytecznego, a przejadają duże pieniądze, które mogły by iść na np doposażenia szkół, na drogi, kanalizację, utrzymanie zieleni itd itd. To jest nierozsądne, utrzymywać tylu ludzi, dziecio...m i wnukom zostawimy same długi!!!  rozwiń
  • antyurzędnik, 2015-01-29 17:52:11

    Tak, to dopiero będzie, teraz lotniska są nieopodatkowane. To jeśli gminy nie będą płacić podatku, to to sprawi, że w każdej gminie może będzie, lotnisko, spa dla lokalnych "przywódców", korty tenisowe itd itd.