PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o SSE

  • PAP    4 grudnia 2014 - 19:35

Nowelizacja zakłada m.in., że firma, której cofnięto zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie, będzie musiała zwrócić otrzymaną pomoc publiczną; do zadań zarządzających SSE będzie należała też współpraca ze szkołami.
Za nowelizacją głosowało 82 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

"Strefy mają pełnić rolę nie tylko potencjalnego pośrednika w przekazywaniu pomocy publicznej państwa dla przedsiębiorców, ale też mają wspierać przedsiębiorców przy zatrudnieniu odpowiedniej kadry, która ma być pozyskiwana regionalnie" - mówiła wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która w czwartek w Senacie reprezentowała stanowisko rządu.

Jak podkreślił wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, propozycja nowelizacji to "kolejny krok w kierunku udoskonalenia funkcjonowania stref, ułatwiania tej działalności".

"Szczególnie cenny jest ten aspekt związany z powiązaniem specjalnych stref ekonomicznych z edukacją" - podkreślił. Dodał, że w tych częściach Polski, w których funkcjonują SSE, należy stworzyć możliwości działań edukacyjnych, w efekcie których w strefach będą zatrudniani wysoko wykwalifikowani fachowcy.

Autorzy rządowej noweli potrzebę zmiany uzasadniali tym, że obecne przepisy ustawy nie regulują procedury zwrotu pomocy publicznej udzielanej w strefach. W czasie spowolnienia gospodarczego wywołanego globalnym kryzysem, wiele firm działających w strefach musiało ograniczyć produkcję, a tym samym zatrudnienie. W rezultacie przedsiębiorcy zagrożeni cofnięciem zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE występowali o jego wygaszenie, uznając, że uchroni to ich przed koniecznością zwrotu pobranej pomocy publicznej.

Czytaj też:Zmiany w SSE: cofnięte zezwolenie oznacza zwrot pomocy publicznej

Teraz ustawa trafi do prezydenta. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.