PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat pochyli się nad historią i niedokończonymi autostradami

  • PAP    25 kwietnia 2012 - 11:21

Senat w środę rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. informacją rządu ws. wymiaru godzin lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych i ustawą o warunkowym użytkowaniu nieukończonych odcinków dróg krajowych i autostrad na Euro 2012.
Senat w środę debatować będzie nad informacja rządu, która ma związek z przygotowaną przez MEN nową podstawą programową nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Przeciwko zmianom, które mają wejść od 1 września, odbywały się protesty w kilku miastach w kraju. W ocenie protestujących nowa podstawa programowa ograniczy nauczanie tego przedmiotu.

MEN zapewnia jednak, że liczba godzin historii w szkołach ponadgimnazjalnych nie zmniejszy się, ale zwiększy. Po zmianach licealiści będą mieli dwie godziny historii w pierwszej klasie oraz po dwie godziny lekcji nowego przedmiotu "historii i społeczeństwa" w klasie drugiej i trzeciej.

Czytaj też:Kwalifikacje do nauczania historii z podpisem

Informację rządu prawdopodobnie przedstawi minister edukacji Krystyna Szumilas. Według niej, dzięki zmianom uczniowie będą uczeni inaczej, ale w sposób pozwalający na powtórzenie tego, czego nauczyli się w młodszych klasach, a jednocześnie pozwalający na analityczne spojrzenie na historię pod kątem konkretnych tematów.

Senatorowie zajmą się także ustawą dotyczącą okazjonalnego przewozu osób, według której przedsiębiorcy świadczący okazjonalny przewóz osób będą mieli swobodę prowadzenia działalności, o ile nie będą upodabniali swoich samochodów do taksówek.

Zakłada ona, że firmy, które spełniają jednocześnie trzy kryteria, będą mogły dalej funkcjonować - chodzi o przewoźników, którzy wykonują przewozy osobiście lub przez zatrudnionych przez siebie kierowców, działają na podstawie umowy zawartej z klientem pisemnie przed przewozem oraz którzy pobierają opłaty tylko w siedzibie firmy - a nie płaci się wprost kierowcy tego pojazdu.

Senat debatować będzie także nad ustawą, która umożliwia przed Euro 2012 otwarcie dla ruchu nawet nieukończonych odcinków dróg krajowych i autostrad. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie takiej drogi wydana byłaby warunkowo, na określony czas.

Czytaj też:Nawet nieukończone drogi otworzą na Euro

Nowa ustawa umożliwia uzyskanie pozwolenia na użytkowanie drogi, mimo że nie wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały wykonane albo droga nie spełnia wszystkich wymagań ochrony środowiska. Chodzi o to, by kierowcy mogli korzystać z dróg, choć nie ma jeszcze przy nich np. ekranów dźwiękoszczelnych albo na pasie zieleni nie wysiano jeszcze trawy.

Ponadto senatorowie zajmować się będą ustawą o uruchamianiu środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Nowe przepisy pozwolą na udzielanie zaliczek ze środków UE lokalnym grupom działania. Umożliwi im to lepsze wykorzystanie funduszy unijnych.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.