PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat poparł ustawę o samorządzie pielęgniarskim

  • PAP    7 lipca 2011 - 15:15
Senat poparł ustawę o samorządzie pielęgniarskim

Upomnienie, nagana, kara pieniężna do 10 tys. zł oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu – to kary, które będzie można nałożyć na pielęgniarkę lub położną – zakłada ustawa, którą poparł Senat.
Ustawę o samorządzie pielęgniarek i położnych Senat poprał jednogłośnie – głosowało za tym 91 senatorów.

Do katalogu kar, jakie wymierzyć można pielęgniarce lub położnej, wpisano: upomnienie, naganę, karę pieniężną oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Kara pieniężna do 10 tys. zł miałaby być przeznaczana na cel społeczny związany z ochroną zdrowia. Dzięki powiększeniu katalogu, kara nie będzie musiała być sprowadzana do najsurowszego wymiaru – ograniczenia prawa do wykonywania zawodu.

Wprowadzenie tego zapisu ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. TK orzekł wówczas, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

Ponadto pielęgniarka, która utraciła prawo wykonywania zawodu, będzie mogła ubiegać się o ponowny wpis na listę osób wykonujących zawód 10 lat po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Zgodnie z zapisami ustawy, sprawy dotyczące odpowiedzialności zawodowej będą rozpoznawały okręgowe sądy pielęgniarek i położnych oraz Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.

Przynależność do samorządu jest obowiązkowa. Doprecyzowano też kompetencje samorządu – Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Określono, że kadencja organów izb trwa cztery lata.

Minister zdrowia będzie mógł zaskarżyć do Sądu Najwyższego (pod zarzutem niezgodności z prawem) uchwałę organu izby w ciągu trzech miesięcy od dnia jej otrzymania.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.