PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat przeciw pierwszeństwu pieszego na przejściu. Nowela do obronienia?

  • PAP    2 października 2015 - 12:02

Będziemy robić wszystko, żeby obowiązujące prawo podnosiło bezpieczeństwo na drogach - mówiła premier Ewa Kopacz, pytana o odrzucenie przez Senat nowelizacji zakładającej pierwszeństwo pieszego.
Senat w czwartek (1 października) jednym głosem zaakceptował wniosek o odrzucenie noweli Prawa o ruchu drogowym, zgłoszony przez senatora Aleksandra Pocieja (PO). Za zagłosowało 38 senatorów - głównie z PiS i część z PO. Nowelizacja zakłada, że pieszy - zarówno na przejściu dla pieszych, jak i przed nim - będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem.

Do przegłosowania noweli trzeba większej mobilizacji posłów PO

Kopacz pytana o to przypomniała, że Sejm ma jeszcze jedno posiedzenie.

"Będzie musiał mieć większość głosów, żeby ewentualnie przywrócić tę ustawę. Chciałam tylko przypomnieć, że kiedy ostatnio na Politechnice zdawałam sprawozdanie z działalności mojego rządu przez ostatnie 12 miesięcy, mówiłam, że tylko w ciągu jednego roku było 11,5 tys. wypadków drogowych. Postawiliśmy na bezpieczeństwo na drogach, będziemy robić wszystko, żeby obowiązujące prawo to bezpieczeństwo podnosiło. Dla nas życie ludzkie na drodze, w domu, w szpitalu jest bezcenne. W związku z tym te przepisy muszą być bardzo jednoznaczne" - powiedziała.

Dopytywana, dlaczego senatorowie PO tak zagłosowali, powiedziała: "Proszę ich zapytać".

Senator Pociej argumentując swój wniosek przekonywał w Senacie, że ustawa w rzeczywistości zmniejszy, a nie zwiększy bezpieczeństwo.

Obecnie ustawa stanowi, że pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście lub przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Ponadto pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja zakłada, że także pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed wejściem na przejście pieszy będzie miał obowiązek zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.