PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim

  • PAP/JS    16 marca 2017 - 17:23
Senat przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim
Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. (fot.katowice.eu)

Senat przyjął bez poprawek ustawę o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego.
• Zabierający głos w dyskusji senatorowie byli zgodni, że takie rozwiązanie jest potrzebne aglomeracji górnośląskiej.

• Wyrażali jednak obawy o marginalizację innych części woj. śląskiego i opowiadali się za możliwością tworzenia metropolii również w innych miejscach w Polsce.

• W czwartkowym głosowaniu za ustawą opowiedziało się 58 senatorów: 56 z PiS i 2 z PO; przeciwko było 22 - 21 z PO i 1 senator niezrzeszony; od głosu wstrzymało się 3 - 2 senatorów PiS i 1 niezrzeszony.

Dyskusja rozpoczęła się w środę, kontynuowano ją po wznowieniu obrad Senatu w czwartek. Senator Piotr Zientarski (PO) wnioskował, aby nie uchylać ustawy z 2015 r., przyjętej przez parlament poprzedniej kadencji.

To stanowisko poparł wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO). Krytykował też brak opisu w ustawie procedury ewentualnego wyjścia jednostki samorządu ze związku metropolitalnego. "To jak w Związku Radzieckim - też można było wejść, ale wyjść już nie. Tymczasem zasadą metropolii powinna być dobrowolność" - argumentował.

Wywodzący się z częstochowskiego subregionu woj. śląskiego senatorowie Artur Warzocha (PiS) i Ryszard Majer (PiS) wysoko ocenili ustawę, podkreślali też, że aglomeracja górnośląska wobec wielu nabrzmiałych problemów potrzebuje takiego rozwiązania. Jednocześnie wyrażali jednak obawy o zmarginalizowanie pozostałych części województwa.

"Takie policentryczne miejsce, jakim stanie się na mapie woj. śląskiego aglomeracja górnośląska przekształcona w związek metropolitalny, może (…) spowodować, że tereny przyległe, czy peryferyjne, niestety złapią zadyszkę przy dynamicznym rozwoju aglomeracji górnośląskiej. Takie obawy mieszkańcy zgłaszają mieszkańcy Częstochowy i z południa naszego województwa - regionu bielskiego aglomeracji" - powiedział Warzocha.

Majer wyraził obawę, że powstanie "województwo dwóch prędkości". Obaj apelowali o zrealizowanie zapowiedzi rządu na temat przygotowania korzystnych rozwiązań również dla mniejszych ośrodków miejskich.

O poparcie ustawy apelował senator z Katowic Andrzej Misiołek (PO), podkreślając, że pewnych problemów nie da się rozwiązać indywidualnie w 14 położonych tuż obok siebie miastach na prawach powiatu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek wniósł w imieniu rządu o przyjęcie ustawy bez poprawek. W czwartkowym głosowaniu za ustawą opowiedziało się 58 senatorów: 56 z PiS i 2 z PO; przeciwko było 22 - 21 z PO i 1 senator niezrzeszony; od głosu wstrzymało się 3 - 2 senatorów PiS i 1 niezrzeszony.

Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Prace nad rządowym projektem ustawy Sejm rozpoczął 10 lutego br. Za uchwaleniem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego głosowało 9 marca 432 posłów; 1 był przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

Przygotowana przez MSWiA ustawa dla woj. śląskiego ma zastąpić obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym, którą uchyla. Ta ostatnia ustawa nie została wdrożona - rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń uznając, że ten akt ma wiele wad.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.