PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat: Uzależnieni uzyskają dostęp do klubów

  • PAP/JL    7 września 2015 - 08:40
Senat: Uzależnieni uzyskają dostęp do klubów

Senat nie zgłosił poprawek do znowelizowanej ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Fot. Mat. prasowe

Uzależnieni od alkoholu czy narkotyków skorzystają z centrów i klubów integracji społecznej – to jedno z założeń znowelizowanej ustawy o zatrudnieniu socjalnym.
Za nowelą bez poprawek opowiedziało się 4 września jednogłośnie 90 senatorów. Centra i kluby integracji społecznej służą reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych społecznie – trwale bezrobotnych, bezdomnych, z niepełnosprawnością, uzależnieniami. Dotychczas przyjmowano do nich osoby po ukończonej terapii odwykowej.

Zgodnie z nowymi przepisami będą z nich mogły korzystać także osoby uzależnione. Ustawa wprowadza możliwość współfinansowania z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego działań w zakresie integracji społecznej bezrobotnych. Świadczenia integracyjne będą wolne od zajęć komorniczych, podobnie jak wszelkie zasiłki otrzymywane z pomocy społecznej.

Kierownik centrum będzie mógł przyznać uczestnikowi do sześciu dni wolnych od zajęć w centrum, za które przysługuje świadczenie integracyjne w pełnej wysokości. Kierownik może też przyznać uczestnikowi motywacyjną premię integracyjną, biorąc pod uwagę jego aktywną postawę i postępy w reintegracji społecznej i zawodowej.

Dotąd jej wysokość była określona na poziomie 20 proc. świadczenia integracyjnego. W ustawie podniesiono ją do 50 proc. Określono też, ile osób powinno pracować w centrach; na jednego terapeutę, prowadzącego bezpośrednio zajęcia, nie powinno przypadać więcej niż 10 uczestników.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn mówiła w maju, że na koniec 2014 r. z centrów korzystało 14 tys. osób. Proces ich usamodzielniania kształtował się na poziomie 40,4 proc. Zatrudnienie podjęło ponad 3 tys. osób.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.