PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat wyeliminował jeden z podatkowych absurdów

  • bad    14 sierpnia 2015 - 16:42
Senat wyeliminował jeden z podatkowych absurdów

Gmina, która jest wlaścicielem niwruchomości, nie odprowadzi od niej podatku. Fot. wikipedia

Senat uchwalił nowelizację zwalniającą od podatku od nieruchomości gminę, która jest właścicielem tej nieruchomości.
Zdaniem Związku Gmin Wiejskich RP to bardzo dobra wiadomość dla samorządów, szczególnie dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Na swym ostatnim, 80. posiedzeniu plenarnym Senat bez poprawek uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Uchwalone przepisy to projekt senacki, który został przyjęty przez Sejm 23 lipca br. Ustawa wprowadza nowe zwolnienie przedmiotowe w zakresie podatków od nieruchomości. Nowelizacja zwalnia od podatku od nieruchomości gminę, która jest właścicielem tej nieruchomości. Zwolnienie obejmuje grunty i budynki lub ich części będące własnością gminy.

Nowelizacja ma wyeliminować sytuacje, w których gmina pobiera podatek od siebie samej (wpływy z podatku od nieruchomości stanowią dochody gmin).

Nie w każdym wypadku gmina jest zwolniona z podatku

- Należy jednak pamiętać, że za nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, lub z których korzystają podmioty inne niż gmina podatek nadal będzie odprowadzany – dodaje Związek Gmin Wiejskich.

Związek Gmin Wiejskich RP podkreśla, że od wielu lat zabiegał o zmianę tego i podobnych absurdów podatkowych. Ustawa, po podpisaniu już tylko przez prezydenta RP, wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

- Zatem już teraz skarbnicy gminni, przygotowując projekty budżetów na przyszły rok, mogą zakładać zmiany w pozycjach dotyczących podatków od nieruchomości po stronach wydatkowych i dochodowych – zauważa Związek Gmin Wiejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • życie jest okrutne!, 2015-08-16 15:27:43

    Czy jest to kolejna próba odwrócenia uwagi od problemu jaki zaistniał w wyniku modernizacji gruntów z środków unijnych na przełomie 2012-2013roku, pod którymi masowo pozmieniano klasyfikacje gruntów rolnych z oznaczenia"R" na""B" dla danych obrębów gmin, gdzie nie było nawet... uchwalonego prawomocnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obrębu, "mega afera rządowa"wciąż podtrzymywana. Nowelizacje ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz503 poszła do kosza lecz, NSA wydało w oparciu o ustawę wymienioną bubla szereg sprzecznych wyroków noszących znamiona przestępstwa doprowadzając tym samym celowo i świadomie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szereg instytucji itd. System prawny w danych okolicznościach Polski padł ! ( Zdestabilizowano Nasz kraj! ) Mogą cuda uchwalać nieudaczniki lecz, prawo nie działa wstecz!  rozwiń