Senat wyeliminował jeden z podatkowych absurdów

Senat uchwalił nowelizację zwalniającą od podatku od nieruchomości gminę, która jest właścicielem tej nieruchomości.
Senat wyeliminował jeden z podatkowych absurdów
Gmina, która jest wlaścicielem niwruchomości, nie odprowadzi od niej podatku. Fot. wikipedia

Zdaniem Związku Gmin Wiejskich RP to bardzo dobra wiadomość dla samorządów, szczególnie dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Na swym ostatnim, 80. posiedzeniu plenarnym Senat bez poprawek uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Uchwalone przepisy to projekt senacki, który został przyjęty przez Sejm 23 lipca br. Ustawa wprowadza nowe zwolnienie przedmiotowe w zakresie podatków od nieruchomości. Nowelizacja zwalnia od podatku od nieruchomości gminę, która jest właścicielem tej nieruchomości. Zwolnienie obejmuje grunty i budynki lub ich części będące własnością gminy.

Nowelizacja ma wyeliminować sytuacje, w których gmina pobiera podatek od siebie samej (wpływy z podatku od nieruchomości stanowią dochody gmin).

Nie w każdym wypadku gmina jest zwolniona z podatku

- Należy jednak pamiętać, że za nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, lub z których korzystają podmioty inne niż gmina podatek nadal będzie odprowadzany – dodaje Związek Gmin Wiejskich.

Związek Gmin Wiejskich RP podkreśla, że od wielu lat zabiegał o zmianę tego i podobnych absurdów podatkowych. Ustawa, po podpisaniu już tylko przez prezydenta RP, wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

- Zatem już teraz skarbnicy gminni, przygotowując projekty budżetów na przyszły rok, mogą zakładać zmiany w pozycjach dotyczących podatków od nieruchomości po stronach wydatkowych i dochodowych – zauważa Związek Gmin Wiejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy jest to kolejna próba odwrócenia uwagi od problemu jaki zaistniał w wyniku modernizacji gruntów z środków unijnych na przełomie 2012-2013roku, pod którymi masowo pozmieniano klasyfikacje gruntów rolnych z oznaczenia"R" na""B" dla danych obrębów gmin, gdzie nie było nawet... uchwalonego prawomocnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obrębu, "mega afera rządowa"wciąż podtrzymywana. Nowelizacje ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz503 poszła do kosza lecz, NSA wydało w oparciu o ustawę wymienioną bubla szereg sprzecznych wyroków noszących znamiona przestępstwa doprowadzając tym samym celowo i świadomie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szereg instytucji itd. System prawny w danych okolicznościach Polski padł ! ( Zdestabilizowano Nasz kraj! ) Mogą cuda uchwalać nieudaczniki lecz, prawo nie działa wstecz! rozwiń

życie jest okrutne!, 2015-08-16 15:27:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU