PARTNER PORTALU
  • BGK

Senatorowie mają pomysł na dekret Bieruta

  • PAP    29 listopada 2014 - 08:19
Senatorowie mają pomysł na dekret Bieruta

Marek Borowski (fot.marekborowski.pl)

Samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu gruntów warszawskich, objętych roszczeniami. Warunek? Muszą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej - zakłada projekt ustawy, zaprezentowany przez senatorów.
Projekt to inicjatywa senatorów PO i niezależnego senatora Marka Borowskiego.

- Daje on możliwość zakończenia różnych spraw i rozwiązania węzła gordyjskiego, jakim był i jest nadal tzw. dekret Bieruta - powiedział Borowski.

Projekt jest odpowiedzią na inicjatywę Hanny Gronkiewicz-Waltz, uzgodnioną z premier Ewą Kopacz. Ma zapobiegać m.in. tzw. dzikiej reprywatyzacji nieruchomości w stolicy, odebranych ich ówczesnym właścicielom na mocy tzw. dekretu Bieruta.

Czytaj też: Ważne orzeczenie NSA ws. dekretu Bieruta

Borowski wymieniał różne formy patologii, związane z problemem reprywatyzacji gruntów w stolicy. To m.in. przypadki, gdy w wyniku wyroków sądów trzeba dawnym właścicielom (lub ich pełnomocnikom) zwracać grunty, na których stoją szkoły i inne placówki użyteczności publicznej - w sytuacjach, gdy nie zgadzają się oni na grunt zamienny.

To także przypadki, gdy wyspecjalizowane firmy skupują od byłych właścicieli za bezcen ich roszczenia do nieruchomości, a następnie zarabiają na ich odzyskiwaniu i sprzedaży oraz sytuacje, gdy ktoś kiedyś zgłosił roszczenia do nieruchomości odebranych kiedyś w ramach dekretu Bieruta, ale od dawna się nie zgłasza, ale w związku z roszczeniami nie można w budynku przeprowadzać żadnych inwestycji ani sprzedawać mieszkań.

Ta ustawa ma mocno ograniczyć te wszystkie patologie, które narosły - powiedział Borowski.

Jedna z zaproponowanych zmian zakłada, że Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego będą mogły nabywać roszczenia wynikające z tzw. dekretu Bieruta, by umożliwić realizację zadań związanych m.in. z ochroną zdrowia, edukacją, kulturą, rozwojem kultury fizycznej i zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego. Oznaczać to będzie, że nieruchomości wykorzystywane na cele publiczne nie będą zwracane w naturze.

Projekt ma też rozwiązywać problem przypadków, gdy prawowici właściciele złożyli wniosek o zwrot, a potem w żaden sposób nie ubiegali się o nieruchomość. Postępowanie ma być umorzone jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia nikt nie zgłosi swoich praw. Umorzenie będzie też możliwe, jeżeli osoba zgłaszająca roszczenie nie udowodni swoich praw do nieruchomości w ciągu trzech miesięcy, bądź nie wskaże swojego adresu.

Propozycja ma zmienić także przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Po nowelizacji wykluczyłby one możliwość powołania kuratora dla osoby, jeśli istnieją przesłanki do uznania jej za zmarłą.

Projekt nie powoduje żadnych dodatkowych wydatków dla Skarbu Państwa, a wręcz da oszczędności dla budżetu Warszawy oraz uporządkuje sprawy własnościowe - podkreślił Senator Pociej.

Teraz inicjatywą zajmie się Senat; jeśli większość senatorów zaakceptuje projekt, zostanie on przesłany do Sejmu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.