PARTNER PORTALU
 • BGK

Seniorzy oddadzą gminom swoje domy w zamian za opiekę

 • Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia    11 kwietnia 2014 - 12:12
Seniorzy oddadzą gminom swoje domy w zamian za opiekę

Szykuje się rewolucja w przepisach. Samotni seniorzy, którzy posiadają dom lub mieszkanie, jeśli nie mają innej możliwości finansowania swojego pobytu w Domu Pomocy Społecznej, będą musieli przekazać nieruchomość na rzecz gminy.
Nad zmianami przepisów pracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Założenia projektu zamian zakladają, że samorząd sprzeda nieruchomość, a następnie z zarobionych pieniędzy będzie finansował pobyt seniora. Gdy emeryt nie posiada domu, ale ma oszczędności, przed przydziałem DPS miałby przelać gminie różnicę powyżej 20 tys. zł. - podaje analizująca projekt Nowa Trybuna Opolska.

Zmiany mają odciążyć finansowo gminy, które wydają ogromne sumy na utrzymanie seniorów.

Tylko w ubiegłym roku Krapkowice wyłożyły na ten cel 884 tys. zł, Nysa - 899 tys. zł, a Strzelce Opolskie blisko 1 mln. zł. Obecnie utrzymanie pensjonariusza kosztuje na Opolszczyźnie miesięcznie ok. 2800 zł. Za tę kwotę seniorzy mają zapewniony pokój z łóżkiem, wyżywienie, część lekarstw i opiekę pielęgnacyjną - podaje gazeta.

Nowe przepisy mają umożliwiać gminom także skuteczniejsze ściganie krewnych, którzy uchylają się od płacenia za opiekę nad seniorami, za to chętnie przejmują ich majątek.

Więcej: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140410/REGION/140419998

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Kwiecień g, 2016-07-08 10:41:50

  Ja opiekowałam sie kilkoma osobami ostatni pan chciał oddać dom ale miał wypadek i nie zdążył gdy prosiłam urząd gminy nie było żadnych próśb 5 metrów przypada na osobę Ja mam 4 dzieci w tym syna niepełnosprawnego mieszkanie 47m. I powinnam siedzieć w 25 m. Takmiodpisali i sami sie zajęli posesj...i złożyli sprawę do sadu my możemy mieszkać w rynsztoku tak urzędy traktują sami sie podziela  rozwiń
 • Grazyna k , 2016-07-08 10:26:35

  Popieram opinie dom za opieke Do revolucja:
 • revolucja, 2015-08-10 23:55:45

  CHETNIE SIE ZAAPIEKUJA INNI LUDZIE WZAMIAN ZA DACH NAD GLOWA. Seniorze oddaj dom potrzebujacym jest wiele takich dobrych ludzi ktorzy ci pomoga a gmina da marne pieniadze i tobie i im dogadajcie sie szukajcie a znajdziecie nie zostawiajcie dobytku pazernemu panstwu lu kosciolowi wzpomozcie samotn...e matki wilodzietne rodziny pomoga zaaopiekuja sie wami .maja potrzebe taka jak i wy.  rozwiń