PARTNER PORTALU
 • BGK

Sięgną do budżetów i dołożą do pieca

 • Agnieszka Widera    21 grudnia 2011 - 11:19
Sięgną do budżetów i dołożą do pieca

Gminy znów będą dofinansowywać inwestycje w ramach lokalnych programów ograniczenia niskiej emisji. Ale zachęty finansowe muszą być naprawdę spore, by Kowalski zdecydował się na wymianę starego pieca.
Prowadzone coroczne oceny jakości powietrza pod kątem pyłu PM10 i benzo(a)pirenu wskazują, iż w odniesieniu do ww. zanieczyszczeń jakość powietrza w Polsce nie ulega poprawie.

- Od lat notuje się przekroczenia norm jakości powietrza w pasie południowym od Dolnego Śląska po Podkarpacie, w Polsce centralnej oraz w dużych miastach i aglomeracjach. Nie spadają również emisje zanieczyszczeń do powietrza z mieszkalnictwa (całkowita emisja pyłu PM10 z sektora mieszkaniowego: rok 2005 - 111,8 Gg, rok 2009 - 108,8 Gg) - podkreśla Barbara Toczko, główny specjalista w departamencie monitoringu i informacji o środowisku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zdaniem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, działania samorządów w zakresie ograniczania niskiej emisji są mało skuteczne ponieważ paliwa ekologiczne (np. gaz ziemny) lub energia ze źródeł odnawialnych są drogie.

Ponadto nie ma krajowych rozwiązań, które w sposób kompleksowy próbowałyby rozwiązać problem emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza pyłów do powietrza. W niektórych gminach istnieje system dopłat do ekologicznych instalacji grzewczych w postaci zwrotu części kosztów instalacji, lecz ze względu na dużą różnicę w cenie pomiędzy węglem kamiennym, a gazem ziemnym oraz braku innych zachęt finansowych zainteresowanie mieszkańców przejściem na bardziej ekologiczne paliwa jest ograniczone.

- Brak podstaw prawnych do zarządzenia obligatoryjnej wymiany starych kotłów i pieców węglowych przez osoby fizyczne jest poważną barierą realizacji programu redukcji niskiej emisji. W opinii przedstawicieli stron zaangażowanych w przygotowanie i realizację Programów ochrony powietrza problem ten wymaga wdrożenia w przyszłości systemowych rozwiązań legislacyjnych - czytamy programie ochrony powietrza dla aglomeracji białostockiej. - W aktualnym stanie formalno-prawnym kluczowym czynnikiem powodzenia Programu ochrony powietrza jest dofinansowanie wymiany oraz wykazanie, poza efektem ekologicznym, istotnych oszczędności po stronie kosztów eksploatacyjnych (przypadek wysokosprawnych kotłów opalanych węglem) oraz wzrostu poziomu komfortu użytkowania urządzeń.

Od lat 90-tych do 2009 r. realizowany był w Krakowie program likwidacji niskiej emisji poprzez dofinansowywanie wymiany starych węglowych pieców na nowe proekologiczne rozwiązania. W związku z likwidacją Gminnych i Powiatowych Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorząd przerwał program związany z dofinansowywaniem zmian systemów ogrzewania w lokalach prywatnych osób.

Po prawie dwuletniej przerwie dopłaty zostaną jednak wznowione.

Czytaj też: Niska emisja w Krakowie przyjęta

- Kolejna nowelizacja wprowadzana w wyniku licznych interwencji ze strony jednostek samorządu terytorialnego, w tym i naszej gminy, wprowadziła zapisy pozwalające gminie udzielać (w tym m. in. osobom fizycznym) dotacji celowej z budżetu gminy - informuje Jan Machowski p.o. kierownika Biura Prasowego Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta UM Kraków. - 12 grudnia ogłoszono nabór wniosków o udzielenie dotacji na zadania, które będą realizowane w 2012 roku - dodaje.×
KOMENTARZE (4)

 • Palacz, 2012-03-07 17:50:51

  Konkrety, konkrety a nie apele lub idiotyczne pomysły o obligatoryjnej wymianie źródeł ciepła. Na zebraniu dot. "walki z niską emisją" dowiedziałem się, że szacunkowy koszt ogrzania 50 m.kw. w budynku ocieplonym poprzez przyłączenie do sieci ciepłowniczej wyniesie ok. 1500 zł rocznie. To n...iemal 100% więcej niż mój obecny koszt przy ogrzewaniu miałem. A gdzie koszt ocieplenia budynku? To chyba szukanie niepełnosprawnych umysłowo. Jeżeli naszym władzom rzeczywiście zależy na niskiej emisji, to powinni stworzyć system zachęt a nie zniechęceń.  rozwiń
 • NSPAP, 2011-12-23 14:00:02

  Zimna synteza teraźniejszością lokalnej energetyki cieplnej. bioenergia.energo24.pl
 • ekorealista, 2011-12-21 13:05:20

  To polityka warszawska powstrzymuje rozwój nowej rozproszonej małej energetyki dzięki której mogłaby zmniejszyć się niska emisja. Pohukiwania o to aby stworzyć przepisy zmuszające mieszkańców na przejście na olej lub gaz świadczą o aberracji umysłowej osób piszących takie "recepty"... ...  rozwiń