PARTNER PORTALU
 • BGK

SK Bank: samorządy stracą miliony, bo ktoś je oszukał?

 • Bartosz Dyląg    26 listopada 2015 - 18:45
SK Bank: samorządy stracą miliony, bo ktoś je oszukał?
Zadłużenie samorządów w instytucjach parabankowych to poważny problem – uważa Jacek Sasin, poseł PiS. Fot. jacek-sasin.pl

Część samorządów zaangażowanych w SK Bank może mieć poważne problemy z działalnością. Być może ktoś je wprowadził w błąd – uważa Jacek Sasin, poseł PiS.
W Sejmie zapytał pan wiceministra finansów o upadek SK Banku w Wołominie i samorządowe pieniądze tam ulokowane. O ilu samorządach i jakich kwotach mówimy?

Jacek Sasin, poseł PiS: – Dokładnych danych nie mam, bo to świeża sprawa. Mam jednak sygnały, że problem jest realny.

Okazuje się jednak, że może on zniknąć. Czarodziejska różdżka?

– W tej chwili wszystko zależy od interpretacji prawa. Pierwotnie Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała interpretację, zgodnie z którą każda umowa to klient.

Problem pojawił się w momencie upadłości, kiedy zarządca komisaryczny banku zaczął prezentować pogląd, że każdy klient musi posiadać odrębną osobowość prawną.

Szkoły czy przedszkola nie mają osobowości prawnej, ma ją gmina. W świetle ostatniej interpretacji, nawet jeśli te instytucje mają odrębne umowy czy rachunki w banku, są traktowane jako całość, jako jeden podmiot.

Ich wkłady się sumują i przekraczają 100 tys. euro, które asekuruje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Osobno nie stracą, razem część ich pieniędzy przepadnie.

– Tak. O ile każda umowa osobno nie przekracza 100 tys. euro, o tyle zsumowane przekraczają tę kwotę. Z moich informacji wynika, że w momencie wprowadzenia zarządu komisarycznego w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie jednostki samorządowe wycofały z niego lokaty, pozostawiły jedynie rachunki bieżące. To są odrębne rachunki i na żadnym z nich nie ma więcej niż 100 tys. euro.

Niepokoję się, czy samorządowcy nie zostali wprowadzeni w błąd poprzednią interpretacją. Być może wcześniej wycofałyby środki publiczne, ale zaufały w wykładnię urzędników państwowych. Teraz konsekwencją mogą być straty ponoszone przez gminy.

Co odpowiedział wiceminister Leszek Skiba?

– Dla niego sprawa także jest nowa i poprosił o czas, by mógł ją zanalizować.

Powiedział pan w Sejmie, że część samorządów zaangażowanych w SK Bank może mieć poważne problemy z działalnością.

– Tak, bo jeśli wkłady, których nie będzie można odzyskać, będą duże, mogą być to istotne usterki w budżecie. Powtarzam, nie mam danych, ale jeśli mówimy o kwotach kilkunastu milionów złotych w przypadku pojedynczego samorządu, jasne jest, że będzie to miało wpływ na funkcjonowanie takiej jednostki.

Wiem, że SK Wołomin działał szeroko i obsługiwał samorządy oraz spółki samorządowe w powiecie wołomińskim, na Mazowszu, a także na przykład na Śląsku. Można się spodziewać, że wkłady samorządowe mogą być spore, szczególnie że bank ten oferował bardzo korzystne warunki samorządom. SK Bank wygrywał postępowania określone w prawie zamówień publicznych, musiał więc dawać atrakcyjne warunki.

Pytał pan wiceministra także o funkcjonowanie instytucji nadzoru finansowego w tej sprawie. Są wątpliwości?

– Ja mam wątpliwości. SK Bank w Wołominie był kontrolowany przez KNF od dawna, nie było więc sytuacji jak w przypadku SKOK-u, że ta kontrola nastąpiła zbyt późno. Nigdy KNF nie sygnalizowała jakichkolwiek problemów z SK Wołomin, nawet po wprowadzeniu zarządu komisarycznego były wysyłane bardzo uspokajające sygnały. Zorganizowano spotkanie z podmiotami samorządowymi, na którym zachęcano do niewycofywania środków, zapewniano, że płynność banku nie jest zagrożona i mamy do czynienia z restrukturyzacją, która potrwa 2-3 lata. Teraz bez uprzedzenia mamy decyzję o upadłości i spory o interpretację prawa.×
KOMENTARZE (13)

 • złotnik, 2015-12-10 12:57:57

  A kiedy Platforma Obywatelska i były rząd Tuska zostanie rozliczony za AFERĘ pod tytułem AMBER GOLD w wyniku której miliony Polaków straciło dorobek całego życia ???!!!
 • Echo, 2015-12-09 22:42:56

  Do poiu: Nie obrażaj ludzi. Sam nim jesteś. Rogi sobie dopraw.
 • Echo, 2015-12-09 22:40:04

  Do poiu: Myślę że na lekarza za późno z tobą, idź do weterynarza. Przeczytaj ze zrozumieniem.