PARTNER PORTALU
  • BGK

Skarbnicy: Indywidualny wskaźnik zadłużenia tworzy patologie

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    8 listopada 2017 - 12:00
Skarbnicy: Indywidualny wskaźnik zadłużenia tworzy patologie
W związku z poczynionych inwestycjami wskaźniki zadłużenia mamy dość wysokie i to rzutuje na to, w jaki sposób będziemy kolejne inwestycje finansować - twierdzi skarbnik Wrocławia. (fot. ilustracyjne: wizualizacja Wrocławskie Inwestycje)

- Zastanawiam się, czy ten 60-proc. limit zadłużenia, jaki obowiązywał wcześniej, w poprzedniej ustawie, tak naprawdę nie był lepszy niż obecny wskaźnik. Nie było tzw. patologii, tego że samorządy korzystały z różnych nienazwanych instrumentów finansowych - mówi Anna Wojewoda, skarbnik powiatu lubańskiego.
• Wciąż trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

• Zapowiadane przez resort finansów zmiany w dużej mierze dotyczyć mają indywidualnego wskaźnika zadłużenia JST z art. 243.

• Skarbnicy podnoszą, że zmiany są potrzebne, bo obecny wskaźnik prowadzi do patologii.

• Ale proponowane modyfikacje, zamiast pomóc, mogą zablokować samorządom możliwość korzystania z unijnych funduszy.

Samorządy realizują ok. 70 proc. inwestycji, wykorzystują 37 proc. budżetu publicznego w ogóle. W ostatnich latach nastąpił wzrost dochodów, w tym głównie z powodu programu Rodzina 500 plus. W 2016 r. spadkowi uległy wydatki majątkowe samorządów, co związane było z kończącym się okresem kwalifikacji projektów unijnych poprzedniej perspektywy. Jednak perspektywa 2014-2020 wreszcie się rozkręciła i samorządy łapczywym okiem spoglądają w stronę funduszy unijnych. Problem w tym, że wiele jednostek może mieć związane ręce w sięganiu po fundusze ze względu na rygorystyczne zapisy art. 243 ustawy o finansach publicznych (u.f.p.). Mowa oczywiście o indywidualnym wskaźniku zadłużania JST.

Wskaźnik z nowymi ograniczeniami

- W latach 2017-2019 będziemy mieli do wykorzystania na zadania inwestycyjne 31 mld euro. Istnieje duże zagrożenie, że nie będziemy mogli po nie sięgnąć, ponieważ wskaźnik art. 243 będzie nam to uniemożliwiał - mówiła Agata Ślęzak, skarbnik Świętochłowic, podczas Kongresu Skarbników w Katowicach.

Jak dodała, restrukturyzacja zadłużenia jest coraz bardziej powszechna, ale w świetle obecnie obowiązującej u.f.p. nie do końca jest ona możliwa.

- Przy restrukturyzacji musimy sporządzić nowy plan spłaty posiadanego zadłużenia i na moment wydawania opinii przez RIO to zadłużenie pokazujemy niejako w podwojonej wartości, co uniemożliwi nam spełnienie wskaźnika art. 234 u.f.p. - argumentowała Ślęzak.

Jej zdaniem planowane przez MF zmiany mogą samorządom pomóc.

- Chodzi o możliwość restrukturyzacji długu przez zaciągniecie nowego zadłużenia. Jeśli wykażemy przed RIO, że koszty obsługi nowego zadłużenia będą niższe od dotychczasowego na ten moment restrukturyzacji, może to być wyłączone z wyliczenia do art. 243. Również możliwość wcześniejszej spłaty w przypadku posiadania wolnych środków nadwyżki bądź też innych instrumentów oceniam pozytywnie – dodała skarbniczka Świętochłowic. - Chcemy korzystać ze środków UE, chcemy, by nasze budżety były bardzo realistyczne i chcemy, by MF nam w tym pomogło - kontynuowała.

Przypomnijmy - indywidualny wskaźnik zadłużenia obowiązuje od stycznia 2014 r. z mocy ustawy o finansach publicznych. Kluczowe znaczenie mają tu wyniki operacyjne JST, gdyż wskaźnik zadłużenia tworzy relację pomiędzy obsługą zadłużenia (spłatą kapitału i odsetek) a średnią z sumy nadwyżki bieżącej oraz dochodów ze sprzedaży majątku JST z ostatnich trzech lat.

Resort finansów od wiosny pracuje nad projektem nowelizacji ustawy, która zrewolucjonizować ma wskaźnik – mowa była o wyłączeniu z limitu spłaty długu wcześniejszej spłaty długu w przypadku, gdy samorząd posiada środki finansowe na ten cel, wyłączenie przychodów ze sprzedaży majątku oraz włączeniu do obliczeń zobowiązań wynikających z niestandardowych instrumentów finansowych (np. tzw. parapożyczek).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • wektor, 2017-11-13 07:40:23

    Akurat Świętochłowice i ich skarbnik to nie jest przykład...a raczej porażka.