PARTNER PORTALU
  • BGK

Skarbówka nie kontroluje gminnych pieniędzy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 czerwca 2010 - 07:17
Skarbówka nie kontroluje gminnych pieniędzy

Gospodarka własnymi pieniędzmi gminy nie podlega kontroli przez urząd kontroli skarbowej. To zadanie regionalnych izb obrachunkowych.
Dyrektor gminnego zakładu administracji mieniem komunalnym zaskarżył do sądu urząd skarbowy za to, że przeprowadził kontrolę w jednostce samorządowej, bo organ przeprowadził badanie, które obejmowało prawidłowość gospodarowania środkami publicznymi będącymi wyłącznie dochodami własnymi gminy. Zdaniem dyrektoracelem kontroli skarbowej jest ochrona interesów i praw majątkowych wyłącznie Skarbu Państwa, a nie kontrolowanie majątków samorządów terytorialnych. Do kontroli legalności dysponowania własnymi dochodami gminy upoważnione są jedynie regionalne izby obrachunkowe – informuje „Rzeczpospolita”.

Innego zdania był urząd kontroli skarbowej. Jego zdaniem nadzór RIO nie wyklucza możliwości prowadzenia kontroli w jednostkach samorządowych przez inne organy kontroli np. NIK i urzędy kontroli skarbowej. Zdaniem przedstawiciela urzędu skarbowego, bieżącego nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego nie należy utożsamiać z kontrolą prowadzoną przez organy kontroli.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 17 czerwca 2010 r. przyznał rację samorządowi. Ustalił, że rzeczywiście zakres kontroli obejmował środki publiczne gminy, stanowiące jej dochody własne. Zdaniem sądu ustawa o kontroli skarbowej nie pozwala kontrolować celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi gminy (jednostek samorządu terytorialnego) w zakresie szerszym niż wynika to z ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa.

Sąd wskazał, że przedmiotem kontroli prowadzonej przez organy kontroli skarbowej może być jednostka samorządu terytorialnego, ale wyłącznie w zakresie gospodarowania przez nią środkami publicznymi nie będącymi jej dochodami własnymi, określonymi w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.