PARTNER PORTALU
  • BGK

Skarbówka sprawdza oświadczenia majątkowe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 kwietnia 2011 - 06:34
Skarbówka sprawdza oświadczenia majątkowe

Do końca kwietnia samorządowcy muszą złożyć oświadczenia majątkowe. W dokumentach tych urzędy kontroli skarbowej znajdują wiele błędów.
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że dużo błędnych wpisów spowodowanych jest pośpiechem w wypełnianiu oświadczeń majątkowych. Nie warto, o ile to jest możliwe, czekać z ich wypełnieniem do ostatniego dnia. Mogą się wtedy zdarzyć różne nieprzewidziane sytuacje i czas na wypełnienie oświadczenia może się okazać zbyt krótki, by zostało ono rzetelnie wypełnione – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Oświadczenie składa się na specjalnych formularzach zawierających kilka obowiązkowych rubryk. Osoba składająca oświadczenie majątkowe określa w nim przynależność poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego i majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy posiadanego majątku w kraju i za granicą. Obejmuje również wierzytelności pieniężne.

Czytaj też: Oświadczenia podlegają weryfikacji

Warto przed wypełnieniem oświadczenia majątkowego zapoznać się ze wskazówkami umieszczonymi we wstępie formularza, porozmawiać ze współmałżonkiem, a następnie sięgnąć do posiadanych dokumentów i dokładnie przeanalizować stan majątku, tak by dane, które następnie zostaną wpisane do oświadczenia majątkowego, odzwierciedlały stan rzeczywisty.

Oświadczenie składane jest pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Jest jawne tylko w części A – czyli z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości. Jawne informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.