PARTNER PORTALU
  • BGK

Skarga na ministra finansów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    31 maja 2011 - 06:36
Skarga na ministra finansów

Prezydent Krakowa ma gotową skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o długu samorządów.
Minister Jacek Rostowski ograniczył przepisami z 23 grudnia 2010 r. możliwość zaciągania zobowiązań przez miasta, zmieniając sposób liczenia ich długu. Jako dług w danym roku trzeba teraz uwzględniać także inwestycje, których spłata jest rozłożona na lata – pisze „Rzeczpospolita”.

Rozporządzenie ma zahamować zadłużanie się samorządów. Ale ich reprezentanci twierdzą, że samorządy odpowiadają tylko za niecałe 6 procent naszego długu publicznego, który wynosi ok. 670 mld zł (dane na koniec 2009 r.). Za ponad 94 procent tego długu odpowiada budżet państwa.

Czytaj też:  Rostowski zmusza miasta do cięć

W dodatku to samorządy na inwestycje przeznaczają ponad 23 proc. swoich środków, a rząd – tylko 5 proc. Samorządy w 2009 roku przeznaczyły na inwestycje publiczne w całym kraju ok. 40 mld zł, a rząd jedynie 15 mld zł.

Zdaniem samorządowców rozporządzenie ogranicza samodzielność samorządów gwarantowaną przez konstytucję. Uważają oni, że przepisy Jacka Rostowskiego wykraczają poza delegację ustawową, czyli rozszerzająco interpretują ustawę o finansach publicznych. Minister nie może zastępować przyjmującego ustawy parlamentu i ingerować w finanse samorządów.

Czytaj też: Batalia z Rostowskim o rozwój Polski

O tych zarzutach jest mowa w skardze do Trybunału. Jednak, by prezydent (zabierz głos/oceń prezydenta) Krakowa mógł ją tam skierować, poprzeć skargę muszą miejscy radni. A w radzie Krakowa większość ma Platforma Obywatelska, której członkowie niechętnie występują przeciwko własnemu rządowi. Debatować nad skargą będą na kolejnej czerwcowej sesji – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.