Skarga sejmiku łódzkiego na rozstrzygnięcie wojewody w sprawie TK oddalona

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Sejmiku Województwa Łódzkiego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego stwierdzające nieważność uchwały, w której radni zadeklarowali stosowanie się do wszystkich - również niepublikowanych - wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

O wyroku WSA dotyczącym uchwały "Stanowisko Sejmiku Województwa Łódzkiego z d. 24 maja 2016 r. w sprawie stosowania się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego" - poinformowało w czwartek PAP biuro wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua.

"Sąd podzielił pogląd wojewody łódzkiego, że przedmiotowy akt prawny, pomimo nazwania go +stanowiskiem+, w istocie stanowił uchwałę, podlegającą kontroli nadzorczej wojewody łódzkiego" - podkreślono w komunikacie biura wojewody.

Jak zaznaczono z ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika, że sąd co do zasady uznał merytoryczne zastrzeżenia wojewody łódzkiego dotyczące kontrolowanej uchwały. WSA stwierdził, że brak było podstawy prawnej do uchwalenia aktu o wskazanej treści i - według Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi - tym samym potwierdził prawidłowość działań podjętych przez wojewodę w tej sprawie.

Uchwała zawierająca stanowisko dotyczące stosowania się do opublikowanych i nieopublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego została przyjęta w łódzkim sejmiku w maju głosami radnych koalicji PO i PSL. W odpowiedzi opozycyjni radni PiS złożyli wniosek do wojewody łódzkiego o uchylenie stanowiska.

Wojewoda Zbigniew Rau unieważnił uchwałę sejmiku w lipcu zwracając uwagę m.in. na podstawy formalnoprawne i materialnoprawne, a także uchybienia w procedowaniu.

Kolejnym krokiem radnych koalicji PO i PSL było skierowanie sprawy uchwały o TK do WSA, który ostatecznie oddalił ich skargę.

Wcześniej WSA oddalił skargę w podobnej sprawie złożoną przez radnych Rady Miejskiej w Łodzi; także w tym przypadku wojewoda stwierdził nieważność uchwały dotyczącej stosowania się władz miasta do wyroków TK. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU