PARTNER PORTALU
  • BGK

Skończy się wolna amerykanka z funduszem sołeckim

  • GK    8 lipca 2011 - 10:14
Skończy się wolna amerykanka z funduszem sołeckim

Ponieważ wiele gmin nie tworzy funduszu sołeckiego, wykorzystując luki w ustawie, Senat postanowił położyć temu kres.
Zdaniem Senatu ustawa z 2009 r. o funduszu sołeckim ma wiele mankamentów. Należy ją zmienić, bo nie wszystkie gminy utworzyły fundusz.

Przygotowany przez Senat projekt ustawy modyfikuje nieprecyzyjne przepisy oraz tworzy wsparcie eksperckie dla sołectw i wzmacnia pozycję ustrojową jednostek pomocniczych.

Czytaj też: Wsi potrzebny jest spójny system wsparcia

Senat proponuje, żeby uchwała podejmowana prze radę gminy o wyodrębnieniu funduszu miała charakter permanentny, tj. obowiązujący do chwili podjęcia uchwały w brzmieniu odmiennym.

Miałaby ona zastosowanie do kolejnego roku budżetowego. Natomiast uchwała odmawiająca będzie stosowana tylko do jednego roku.

Według wyliczeń MSWiA 1165 gmin zdecydowało o utworzeniu funduszu sołeckiego na 2012 rok. Najwięcej z województw: mazowieckiego (135), wielkopolskiego (109), dolnośląskiego (101) i podkarpackiego (102).

Jeśli chodzi o procent gmin, w których wyodrębniono fundusz sołecki w stosunku do liczby gmin w województwie to na czele jest opolskie (69 proc.), podkarpackie (64 proc.) i dolnośląskie (60 proc.). Grupę zamykają woj. łódzkie (40 proc.) i podlaskie (35 proc.).

Na podjęcie uchwały o nie wyrażeniu zgody na wyodrębnienie w budżecie środków na fundusz sołecki zdecydowało się natomiast 728 jednostek. Liderami w tej grupie są gminy z województw: mazowieckiego (93), łódzkiego (76) i lubelskiego (67). Procentowo najwięcej gmin nie podjęło uchwały o funduszu w woj. podlaskim (52 proc.), świętokrzyskim (44 pro.) i łódzkim (43 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • waldi, 2011-07-09 08:32:27

    Sołectwa są jednostkami pomocniczymi tak samo jak rady osiedli w miastach. Należałoby objąc tymi przepisami i jedne i drugie.
  • autoidea, 2011-07-08 14:49:59

    Nie podoba mi sie uzycie wyrazenia "wolna amerykanka" w pejoratywnym kontekcie. "Wolna amerykanka" jest synonimem wolnosci, ale jak widac niektore osoby nie bardzo juz pamietaja o co w tej wolnosci chodzi ... Moze bardziej bedzie pasowac tytul "Skonczy sie wolnosc z fundusz...em soleckim" i bedzie to mialo te wlasciwe (smutne) znaczenie.  rozwiń