PARTNER PORTALU
  • BGK

Skontrolują świadczenia pielęgnacyjne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 września 2010 - 08:28

Resort pracy przygotowuje zmiany kryteriów przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Pozwolą lepiej kontrolować, czy jest wypłacane osobom rzeczywiście opiekującym się niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Od stycznia tego roku zmieniły się zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł miesięcznie). Nie zależy już ono od dochodu osiąganego przez członków rodziny. Dodatkowo od 2009 r. o świadczenie mogą też ubiegać się dalsi członkowie rodziny, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a osobą wymagającą opieki nie musi być tylko dziecko, ale także dorosły niepełnosprawny – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Po przeprowadzonej potem dwa razy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych gminy wskazują, że przepisy stały się niejasne i nieprecyzyjne. Powodują też kłopoty z ustaleniem, czy osoba, na którą jest pobierane świadczenie, na pewno znajduje się pod faktyczną opieką opiekuna.

Ubiegający się o pomoc są coraz lepiej zorientowani, że zmieniły się zasady przyznawania wsparcia i wiedzą, jak wykorzystywać niejasności w przepisach.

Ten problem dostrzega też resort pracy, który analizuje różne możliwości zmian przepisów, aby skuteczniej weryfikować, czy świadczenie jest właściwie adresowane. Zwłaszcza że wszystkie te osoby są opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne. Jedną z propozycji jest obowiązek przeprowadzania wywiadu przed przyznaniem świadczenia oraz jego cykliczne powtarzanie w trakcie otrzymywania świadczenia – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.